Facebook kullanıyor musunuz?

Ben bi 6-7 sene önce falan hesabımı silmiştim sanırım. O zaman da whatsapp gruplarının katılımcı sınırı var diye dönem grubunu facebookta açmıştık onun için kullanıyodum. O grup dışında hiç kimsenin bir şey paylaşmadığı, sadece orta yaş ve üzerinin kullandığı tamamen ölü bir platformdu benim çevremde en azından.

Şimdi son yıllarda yaşıtlarım arasında da facebook'u çok duyuyorum da, eskisine göre daha mı aktif? Yani neredeyse başka bir sosyal medyanın olmadığı 2007-2010 arası dönemden sonra büyük bir düşüş içinde gibi gözlemliyordum da şimdi etrafımda daha çok duymaya başlayınca şaşırdım yani kim facebook kullanır ki diye.

Şu anki durumu nedir facebook'un? Siz kullanıyor musunuz? Evetse hangi amaçlarda nasıl bir işlevi var? Marketplace mesela Türkiye'de aktif kullanılıyor mu? Teşekkürler

Etrafımda kullanan kimse yok sanırım. Sadece hesabını hala kapatmayanlar var. Bir de yabancı arkadaşları olanlar kullanıyorlar çünkü avrupada falan hala aktif kullanılıyormuş.

  • veritaslibertas  (17.05.24 13:24:52)
Facebook var ama kullanmıyorum. Instagramı seviyorum.

  • rock n roll  (17.05.24 13:28:24)
var. gruplar için kullanıyorum.
arada scroll da yapıyorum gönderilere bakıyorum.
gruplar için hala vazgeçilmez. çok yardımlaşma dönüyor. bazen 2. el ürünlerimi üniversite gruplarında satıyorum ya da satılan bi ürünü alıyorum.
  • jelly bear  (17.05.24 13:32:41)
Neredeyse en aktif hobi gruplari hala facebook'ta. Aktif kullaniyorum (fake hesap, sahsi paylasim yapmiyorum)

  • brkylmz  (17.05.24 13:36:08)
Gruplar için kullanıyorum +1

  • kobuzchu kiz  (17.05.24 13:54:25)
aktif olan hobi grupları var, onun dışındaki goygoy-eğlence grupları ve kişisel iletişim 5-6 sene önce öldü.

  • orpheus  (17.05.24 13:56:40)
Yaşadığım yerin yabancılar grubu
Oturma izni ve vatandaşlık grubu

Bu ikisi dışında alakam yok.
  • logisticsmanager  (17.05.24 14:11:38)
Gruplar+1
Facebook asmis algoritmasi cok iyi, bana surekli yerli yabanci komikli yazi, yerinde tespit, karikatur dusuruyor, cogu da best of yani salak, sacma, sevmeyecegim seyler degil. Reelsindeki videolar da iyi yani. Pineklerken, toplu tasimada orda burda acayip sariyor.

  • freedonia  (17.05.24 14:45:08)
ben facebook'u diğerlerinden aşağı ya da dandik görme eğiliminde hiç olmadım. kullanıyorum fakat takip ettiğim bir iki yaşlı bilgin ve bir arkadaş grubunu görmek için arada sırada bakıyorum. bir de yerel gruplar var. arşiv gibi fotoğrafları var. bunlara yorum yapan yetişkinler, yaşlılar var. dünya sadece gençlerden oluşmuyor :) facebook birçok işlevi instagram ve twitter'dan daha iyi görüyor. hepsinin kendine göre bir kullanım alanı var. örneğin herkesin birbirini tanıdığı küçük bir ilçede belediye bünyesinde kurulan, ailelerin, arkadaş gruplarının, esnafların, şehir manzaralarının yüz yıllık fotoğraflarını tarayarak paylaşan, anılar geçidi oluşturan bir fotoğraf arşivi grubunu diğer yaygın sosyal medya uygulamalarında facebook kadar efektif kullanmanın mümkün olmadığını düşünüyorum.

  • yedigimiztavuk  (17.05.24 16:05:14)
13 sene önce facebook hesabımı silmiştim, 5 sene önce de instagramı. keşke silmeseydim diye bi an bile düşünmedim, zerre lazım olmadı ikisi de şu zamana kadar :)

  • e mice  (17.05.24 16:10:59)
Yabancı gruplar arasında hala iyi yerler var, arada oralara bir şeyler sormak için giriyorum ama yanlışlıkla önüme düşen genel bir gönderiye bakarsam hayattan soğuyorum. İnanılmaz bir yere dönüştü cidden. Tek bir (1) tane olumlu bir şey bulmak mümkün değil.

Bir bakıyorum hamile bi kadına fotoğraf koymuş diye olmadık laflar eden dayılar, neneler. Bir bakıyorum gayet normal bir film afişinin altında plan yapmayın plan diyen dayılar. Bir bakıyorum kaka sahabe adı, batı bize bunu bilerek kötü bir şey gibi gösterdi diye sayfa sayfa yorum döşemiş kalabalık.

Yazarken fena oldum.
  • akhenaten  (17.05.24 18:04:36)
15 senedir kullanmıyorum çevremde de istisnalar hariç kullanan yok.

  • iwasbornonamountainside  (17.05.24 18:47:36)
Yasadigim ülkede expat gruplari var. Onun için kullaniyorum. Bi anasayfaya da bakar cikarim cok nadir komik bir sey paylasirim belki

  • robert bosch  (17.05.24 21:20:55)
iki sey icin kullaniyorum

1 - marketplace (alim/satim): cok iyi isliyor.
2 - gruplar: yurtdisi gruplarinda guzel geyik donuyor
  • cooperr  (17.05.24 21:33:47)
kullaniyorum. gruplar +1
ama gruplar olmasaydi da kullanirdim.

  • supergirl  (18.05.24 22:25:58)
Birkaç sene önce sildim ama görece biraz pişman oldum. Blender animasyon programı için gruplar vardı, muazzam yardımcı oluyorlardı.

  • put it in your appropriate place  (18.05.24 22:42:01)
8-9 senedir kullanmıyorum sanırım. Askerde eklemek için soruyorlardı. Kullanmadığımı söyleyince inanmıyor, onları "alt sınıf olarak görüp" onlarla askerlik sonrası bağı tamamen kesebilmek için sakladığımı düşünüyorlardı. Yani askerlik sonrası görüşmek istemiyordum çoğuyla, görüşmeyi düşüneceklerimle de saçma sapan triplere girdikleri için son 2 ayı konuşmadan geçirdik ama Facebook'um gerçekten yoktu.

Çevremde kullanan 2-3 kişi kaldı.
  • nawar  (18.05.24 22:54:16)
Aktif kullanmıyorum ama hesabımı silmedim. Bana eski güzel günlerimin hatırasıymış gibi geliyor.

  • ruhen hastayim ben  (18.05.24 23:00:54)
Kullanmıyorum.

  • Amaranta ursula  (18.05.24 23:46:58)