Laptop'a firewire, duyurunun donanım gurulari

Elimde 1 adet firewire arayüzlu ses kartı var. Bir de firewire girişi olmayan laptop.

Usb'den bağlanan çeviri adaptör gibi zimbirtilari kullanamam, ekstra işlem demek latency -sesin gecikerek gelmesi- arttirmak demek. Zaten tek yaptığım bağlayıp gitar çalmak.

Laptop'in içinde 1 adet mini pci bağlantısı var ve burada bilindiği gibi wireless kartı var.

Wireless kartını söküp, oraya bir mini pci firewire kartı alayım dedim 4000 lira civarinda fiyatları. Tahminimin çok üstünde.

Mini pci i normal pci a dönüştüren adaptörler var. Hatta millet bu şekilde laptop a pc ekran kartı falan bağlıyor.

Yalnız düz pci a ceviren ya da pci ex1 e ceviren bir adaptöre denk gelmedim. Genelde ekran kartı bağlamak için pci e x16 hep.

Yani bu şekilde 1 mini pci to pci adaptor ve düz firewire kartı ile 500-1000 liraya halledebilirim diyordum bu işi ama?

1. çok mu acayip bi kart, zorunda mısın?

2. 2009 model beyaz macbook kaç para ona bir bak. Üzerinde firewire vardı yıllarca kullandım :D

yine 2005-2010 civarlarındaki laptoplarda PCMCIA denen genişletme portu oluyordu.
dt7v1i9vyp3mf.cloudfront.net
şunu takıp firewire özelliği kazandırmıştım. Yıllar sonra usb3.0 kartı da alıp takmıştık falan. O laptoplarda bu iyi çözüm.
www.oreilly.com

edit: usb derken, artık çoğu ses kartı öyle ki ve usb3 bile değiller 2 yeterli.
www.akakce.com
şu mesela ucuzca bir ses kartıdır yine fiyatı yüksek geldi şimdi ama herhalde yine en ucuzlarındandır. Bununla sıkıntısız çalabilirsin. Zamanında bununla bir sürü kayıt yapmıştık.
  • nhk ni youkosu  (16.05.24 22:17:08 ~ 22:20:28)
Hahaha

Ya yeni eli yüzü düzgün ses kartları 7-8k fiyattan başlıyor boşuna masraf yapmayayim kafasındayim.

Aslında eski laptop'imda çalışıyordu ama o da kırıldı.

Şu anki Laptop'ta da pcmcia, express card vs girişi yok :(
  • makbur  (16.05.24 22:22:18)
sadece gitar içinse sarı sitede bir sürü behringer ses kartı var usb 1000-1500 lira arasına.

örnek

www.sahibinden.com
  • Fodera  (17.05.24 00:23:08 ~ 00:23:53)