sebze ve meyve buzdolabında saklarken poşetlerinden

çıkarıyor musunuz? Bi arkadaşım ağzı açık halde koymuş. En iyi saklama şeklinin de bu olduğunu iddia ediyor. Ağzı tamamen de kapanmayacakmış ama. Buzdolabında poşet bana mantıklı gelmedi açık kapalı.. sizde durum ne?

Hiçbir meyveyi sebzeyi poşetle koymam. Poşetin içinde nemli kalıp daha erken çürüyor gibi geliyor. Çoğunu buzdolabının altındaki çekmece kısmına döküyorum. Elmayı ayrı bir kapla rafa koyuyorum çünkü etrafındakilerin olgunlaşma hızını arttırıyormuş, erken bozuluyorlarmış.

  • uepuey  (06.04.24 23:52:58)
Salatalık mesela poşet içinde hava almaz durumda çok çabuk küflenir, çürür. Buzdolabının içindeki hava sirkülasyonundan faydalanması gerekiyor.
Hani nakliyesi karton kutuda yapılan sebze meyvelerin kutularında delikler oluyo ya. Onlar da hava sirkülasyonu için.
Örnek:
www.gidavitrini.com.tr
  • Mirket  (06.04.24 23:56:21 ~ 07.04.24 00:02:47)
ağzı kapalıysa olurmuş o dediğiniz bu ağzını iyice açıyor.

  • geveze yazar  (07.04.24 00:11:42)
Yetkılı servis poşetlerden çıkarmak gerektiğini söyledi.

  • poncikkurabiye  (07.04.24 06:23:16)
su dolu kavanoz!!!

havuçların ömrü +1,5 aya kadar uzuyor.
dal kısımları suyun içine gelecek şekilde su dolu kavanozlara koyup buzdolabına atıyorum.

turunçgilleri de açıkta ama benim evimde tüm evi ısıtan sistem olmadığı için sıcak değil. turunçgilleri de kullanımdan en az 2 saat önce suya atıyorum ki şahlansın.

yeşilliklerde bu diğer yöntemlere göre faydalı iken bir şekilde çürüyorlar. onu da yıkayıp kurulayıp kağıt havluya sarıp kapalı kavanozda uygun buldum. en iyisi minik saksılarda maydanoz, nane.

baktım örnek var mı diye, www.youtube.com
bu bana göre aşırı. soğanı da atmam yani :)
  • janderzel zartanyan  (07.04.24 17:07:51)