e-ticaret ürün iadesi - muhasebeleştirme

slm, e-ticaret yapıyorum. sorum aslında çok basit ama herkes farklı bir şey söylüyor ve kafam allak bullak oldu. şimdi olay şu; ben ürünü internetten sattım, 15 gün sonra müşteri ürünü iade etti. kullanmakta olduğum entegrasyondan fatura iptali yapıyorum.

önce irsaliye sonra fatura diyen de var, gider pusulası kullanmalısın diyen de. ama benim yöntemim çok daha pratik sanki. doğrusu nasıl olmalıdır? teşekkürler.

iade süresi içerisinde alıcı iade etmiş, dolayısı ile satış gerçekleşmemiş sayılır, bu anlamda fatura iptal edilmesinin vergi kanunları açısından bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum, bana göre yaptığınız doğru.

Tabiki bu son kullanıcı için geçerli, firmalara satış yaptığınızda ise onlar size iade faturası kesecek , fatura iptali yapmayacaksınız.
  • Rao  (26.10.23 21:42:25 ~ 22:09:17)
Fatura iptal süresi 7 gün diye biliyorum. Biz her türlü logodan iade girişi yapıyoruz

  • kondansator  (26.10.23 22:59:09)