Hyundai i20 2017 model icin adil satis fiyati sizce nedir?

Selamlar, bir yakinima aracimi satacagim. Hyundai i20, elite paket, otomatik vites, sunroof, 85.000 km, benzinli, hasar kayitsiz. Sifiri 800.000 TL den basliyor. Bendeki model icin adil satis fiyati ne olmali? Sahibinden deki fiyatlar ucuk geldi. Ne onu ne beni uzecek bir satis fiyati ariyorum.

Rahmetli Coşkun Uçar ile eski Hyundai i20 Fun club grubu yöneticisi olarak(10k grup üyemiz vardı), şuan ki piyasa tamamıyla bir aldatmaca. Bu fiyatlara araç alanlarda resmen dolandırılıyor. Normal şartlarda güncel fiyat bilgisi doğrultusunda 2017 1.4mpi 85.000km de olan araç maksimum 650bin TL civarında olması gerekiyor. Ama herkes 750 bin'den başlayıp 890 bin'e kadar fiyat belirlemiş :D acınacak duruma gülüyorum artık. 2017 de o araç 60bin civarıydı. maksimum +5 bin daha fazladır.

Siz illa satmak istiyorum diyorsanız şuan ki sahibinden fiyat bilgisine göre 830.00 yazıp 815 bine falan verebilirsiniz gibi gözüküyor. Acil satılmasını istiyorsanız 785 bin yazıp anında satarsınız.

bayiilerde araç olmadığı için 2. el kıymetlendi. şuan adınızı yazdırıyorsunuz 800.000 den ama araç 5 ay sonra gelecek. ve muhtemelen güncel fiyatı 1 milyon olacak. aradaki 200 bini de isteyecekler sizden. o yüzden herkes tutturabildiği fiyata satıyor :/

prnt.sc
  • janavarorion  (25.06.23 15:23:26 ~ 15:27:20)
bu tür durumlarda yakına satmak sıkıntı olabiliyor çünkü piyasaya üstteki arkadaşın dediği gibi 800'e 785 bine vs. verebiliyorsan yakının daha düşüğe vermeni bekleyecek. Ona satmamak daha iyi olabilir.
¯\_(ツ)_/¯

  • nhk ni youkosu  (25.06.23 15:28:58 ~ 15:29:16)
Eski mesajlarıma bakarken şunu gördüm :D
prnt.sc

14 Haziran 2019
·
Arkadaşlar son dönem de çok fazla, "şu araç ne kadar eder" gibi çok fazla paylaşım gelmeye başladı.
Elbette bu konuda yardımcı olmayı da isteriz. Fakat, bu konuda km, boya, hasar kaydı, yaş, motor, şehir, bakım, değişen gibi bir çok faktör bulunmaktadır.
Buradan alacağınız fiyatların hiçbir bağlayıcılığı yoktur.
Örnek veriyorum ; ben aracımı satarken sahibinden.com da arama yaptım. Aracımın yıl motor bilgisine göre arama yaptım. En yüksek fiyatı kontrol edip üzerine 3.000 daha ekledim. Ona rağmen 10larca telefon aldım ve yazdığım fiyattan sattım.
Yani her malın bir alıcısı vardır. 2. El sitelerinde hesaplama araçları mevcut. Buna ek aracın yılına ve motoruna göre arama yaptığınızda zaten Ortlama bir fiyat çıkıyor. Satarken 2000 fazla yazın. Alırken 2000 aşağısı olduğunu bilin.
  • janavarorion  (25.06.23 15:41:57)
Benim aklimdaki fiyat da 650k idi. Odeme parcali olacagi icin 650-700k arasi bi fiyatin adil olacagini dusunebiliriz bu durumda degil mi?

  • sarilinca sana  (25.06.23 15:54:20)
bir kısmını ileride verecekse enflasyonu düşünüp o kısmına faiz eklemek asıl "adil" olan şey. Ben söyleyeyim de. Kendi hakkını yedirmeden satman dileğiyle...

  • nhk ni youkosu  (25.06.23 16:09:14)
serbest piyasa. isteyen istediği fiyata satar sonuçta. oradaki fiyatlardan bile satmak zorunda değilsiniz. adil bir fiyatı o yüzden. satıcı olarak tabii ki amacın en yükseğe satmak olmalı. bu yüzden ben dostla alışveriş yapmazdım.

  • hknty  (25.06.23 17:12:33)
soruna cevabim yok
yakininla alisveris yapma bence uzulursun

  • nibba  (25.06.23 18:03:31)
800 den asagi verme

  • lapaz  (25.06.23 19:24:30)
Sahibinden.com ile ne kadara satabilecekseniz çok fazla olmamak kaydıyla onun biraz altı olabilir. Sonuçta tanımadığı birisiyle uğraşmak yerine güvenip sizden araç alacak, bu alıcı için avantaj. Satıcı için pek bir avantaj yok aslında ama en azından arabanın bildiğin birine gitmesi, galerici ve al-satçılarla muhatap olmamak vs bunlar da bir şeydir. Tabi yakın kişi ile alışveriş yapmamak en mantıklısı ama sonuçta bu yola girilmiş ise naçizane fikrimdir.

  • bhhs  (26.06.23 00:34:33)
Bir galericiye git bunu ne kadara alırsın de onun verdiği fiyattan tanıdığa sat. Ben abimin arabasını satın alsam bu şekilde yapacaktım.

  • yercekimini kendine ceken adam  (26.06.23 13:05:22)