bu maaşlar nasıl oluyor?

www.cumhuriyet.com.tr

burdaki maaşlar gerçek mi sizce. özel sektörde benim tanıdığım birçok kişi 15bin tl altında maaş almıyor. herhangi özel bir vasfı olmayan standart çalışanlar bunlar. linkteki maaşlar bana biraz absürd geldi . siz ne dersiniz?

kendi kısıtlı çevrenizden yola çıkarak devletin kendi çalışanları için beyan ettiği ve gazetelerin haberleştirdiği maaş miktarlarından mı şüpheleniyorsunuz? devlet tarafında hadi sağlıkçılar döner sermaye vs. alıyor deyip kenara ayırsak bile (ki alamayanı da var) belirtilen tutarlar büyük ölçüde doğru. özel sektörün büyük kısmı da asgari ile asgarinin 3-4 bin lira üzeri arasına sıkışmış durumda.

  • zgrydn  (29.01.23 16:17:38 ~ 16:21:33)
Özel sektör ile memurluğu maaş açısından karşılaştırmak bana mantıklı gelmiyor. Yapı olarak iki sektör çok farklı bir kere.

  • elorelia  (29.01.23 16:52:04)
Asgari ücretle çalışanların, tüm çalışanların %42'sini oluşturduğu bir ülkede, sizin tanıdığınız birçok kişi epey iyi durumdaymış.

Tebrik ederim onları.
  • Mirket  (29.01.23 16:54:42)
Ben avukatım asgari 5.5 iken ben 1,5 asgari ücrete çalışıyordum.

Bu ay zamlı maaş alıcam yine 1.5 asgari ücret alırsam maaşımın 12,5-13k bandına çıkacağını varsayarsak memur olan avukatın 17k maaş alması normal. Ama patronum bana önümüzdeki hafta "ya turuncu maliyetler çok arttı bla bla..şu anda 13k veremeyiz" muhabbeti yapıp 11-12 teklif etmesini de bekliyorum bu arada.

Yani özel sektörde öyle 15-20k maaş vermiyo kimse. Sizin çevreniz farklıymış. Belki kurumsal büyük firmalardan bahsediyorsunuzdur.
  • turuncu tonlarda  (29.01.23 17:05:04)
Milletin ben su kadar maas aliyorum diye durustce cevap verecegine inaniyor musunuz gercekten? Ya da ciddi ciddi insanlara maasini mi soruyorsunuz? Insan en yakinina sorarken bile utanir ya. Biri bosbogazlik edip maasini kendi soyluyorsa ya o kisi gercekten iyi kazaniyordur, artislik olsun diye soyluyordur ya da itibari artsin vs diye yuksek soyleyip yalan soyluyordur. En basiti burdan sorsaniz 50-60 binler havada ucusur:) Boyumuz desen 1.90 alti yok, sarisin Isvecliyizdir hepimiz.

  • freedonia  (29.01.23 17:09:45 ~ 17:13:09)
freedonia +1. valla burada sorsan herkes birer ceo mübarek. her maaş sorularında millet maaşıyla hava atmak için kırk takla atıyor.

  • nothing in my way  (29.01.23 17:22:06 ~ 17:22:16)
Hocam benim de özel sektörde çalışan tanidiklar 25-30-40 diye arta arta alıyor, bunu bütün herkese genellesem hayat süper, Türkiye Süper olurdu.

Ülke sosyalist oldu herkes resmen asgari ücret alıyor. Özel sektörde binlerce firma var, açın bakın kim ne veriyor.
  • logisticsmanager  (29.01.23 17:28:16)
türkler boylarını söylerken nasıl +5-7 cm ekleyerek söylüyorlarsa maaş konusunda da böyle bence, bi statü meselesi. 15 bin alanlar tamam da ben alternatifi çok olan/dümdüz bi çalışan olup doğru düzgün bi şey de yapmayıp 30 binden aşağı almayanlara inanmıyorum asıl.

  • deartheodosia  (29.01.23 17:32:16)
Polis ogretmenden cok aliyormus dogruysa.

Arkadaşım dis ticaret muduru olarak Kazan'da ise baslayacakti. 15 bine anlasip ilk ay isler kotu 10 bin olur mu, demis. Sigortasını da yapmamis.

Baska bir fabrikaya gecti. 9 bin aliyor şu an.

Birazdan milyon dolar kazananlar yazar.
  • Kahvedesu  (29.01.23 17:44:01)
Universiteden arkadaslarimdan calisanlar 2022'de en az 25 civari aliyorlardi. 2022 basi-sonu bile cok farketti simdi ne kadardir bilemiyorum. Cogu yazilimci. Maaslar genel olarak biliniyor cunku sektorun nabzini tutma konusunda onemli. "Aa bizim sirket az veriyomus" diyip baska yere gecme imkani oluyor.

Arkadas cevremde ozel sektorde calisip asgari + 1-2bin lira alan cok. Asgari ucret 5binken 10 yildir ayni yerde calisip 7bin alan tanidigim vardi mesela. Ithalat ihracat yapan bir yerde calisiyordu. Ona benzer baskalari da var.

Ozel sektorde de cok dusuk maaslar var
  • fakyoras  (29.01.23 18:01:41 ~ 18:28:54)
nick - duyuru uyumu :)

çabuk gabe h gelmeden djjdkd
  • candide  (29.01.23 19:13:15)
tam tersine özel sektörde eğer spesifik ihtiyaç duyulan şanslı bir alanda çalışmıyorsanız ya da üstün başarılı bir geçmişiniz yoksa maaşlar oldukça düşük kalabiliyor. trde çalışan özel sektörün %90’ı falan yukarıda belirttiğim tanımdadır. yani maaşlar bence düşük değil, 10+ yıl tecrübeli mühendislerin 15 bin falan aldığı gayet yaygın mesela inşaat sektöründe. o yüzden insanların çoğu memur olmak hayaliyle yaşıyor.

  • roket adam  (29.01.23 23:39:04)
en baştan yazmam gerekirdi bahsettiğim sektör elektrik malzeme satışı. kimse kimseye maaş sormaz ama herkes bir şekilde diğerlerinin aldığı maaşı bilir. daha düne kadar kamu iyi özel kötü derdik ama sonuçta herkes bi yerde eşitlenecek galiba. sonumuz hayrolsun.

  • izole  (30.01.23 00:26:23)