Menisküs nedir, ne değildir?

Merhaba. 5 yılı aşkındır düzenli bir spor geçmişim var. 2 sene amerikan futbolu oynadım, 3 seneyi aşkındır da crossfit ve lifting yapıyorum.

Son aylarda yaptığım liftler, özellikle squat, deadlift ve pullover hareketleri tam anlamıyla ağzıma sıçmış durumda. Bunda benim ego yapıp girmemem gereken kilolara da girmemin etkisi çok büyük.

Bu sabah doktora gittim. Dizimi muayene etti, normal oturuş, yürüyüş vs pozisyonlarda sıkıntı olmadığını, squatta dipteyken ağrı yaptığını veya bacağımı içe çekince sızı yaptığını söyledim. mr’a gönderdi, yarın gideceğim. Menisküs bu dedi, sen mr’a git o da doğrulasın ne kadar ilerlediğini göreyim ona göre sıvı enjeksiyon yaparım dedi(bu nedir?)

Bu benim spor hayatımı nasıl etkiler? İnternette ameliyat vs. yazıyor. Benim o kadar ileri seviye olduğunu düşünmüyorum, çünkş hayat kalitemi değil spor kalitemi düşürüyor.(en azından şimdilik)

Haftada 6 gün idman yapıyorum, spor hayatım sekteye uğrarsa mental olarak yıkılırım. Ne şekilde bir yol izlemeliyim, daha önce bu durumu tecrübe edip aktif spor hayatına devam eden oldu mu?

Teşekkürler şimdiden.

Deep Squat dedikleri şu "dibine değdirerek" yapılan squat'ın veya ağırlıkla yapılan squatların menisküs için iyi olmadığını fizik tedaviciler söylüyorlar zaten. Sen bundan sonra doktorun söyleyeceği limitler dahilinde bir süre sporunu yap. Ayrıca güzel bir nokta yakalamışsın, "hayat kalitemi değil spor kalitemi düşürüyor" diyorsun; fakat, zorlamaya devam edersen büyük ihtimalle hayat kaliteni de düşürecek ve sen herhalde bunun nasıl olduğunu hayal edemiyorsun şu an. Ben koşu sırasında zorladım sağ dizimi, bana doktor "bu diz gitmiş" dedi ve 3 ay boyunca dede gibi yürüdüm, merdiven çıkamadım, inemedim vb. Sonra yavaş yavaş iyileşti, şimdi koşuya devam ediyorum ama kesinlikle zorlamıyorum. O aklımın bir kenarında duruyor.

  • malheiros  (07.03.22 17:24:07)
Benim iki dizimde de meniskus vardi. 2.el aldigim uzay bisikletinden kaynaklanmisti.

Her iki dizime PRP yapildi. Gida takviyesi kullandim.

Su an halisaha maçlarına araliksiz devam ediyorum.

Doktorum eski basketbol milli takiminin doktoru olan Adnan Bagriacikti.
  • kaiserr76  (07.03.22 17:54:16)