Karlı yolda araba sürmek kartere zarar verir mi

Evet arkadaşlar merak ettim.

Şirket arabasıyla sokak arasında giderken aklıma geldi. Arabalar sürekli geçe geçe yolun iki tarafında teker izleri olan yerler temiz ama ortada kar birikmiş. Ee arabanın ortasına denk geliyor hep karlar ve alta sürtüyor ses geliyor zaten karlar her sürttüğünde.

Merak ettim acaba arabanın altına zarar verir mi? Buza vb denk gelse.

Gerçi yavaş geçiyoruz zaten ama ne bileyim.

Buz denk gelmesi durumda vs..

hayir. betona/demire vurman lazim.

  • cooperr  (28.01.22 20:31:28)
Karter bayagi dayaniklidir, zaten motor yagi isininca kar gelmesi sorun olmaz da dedikleri gibi eger kaldirim taşına falan denk gelmezse sorun olmaz.

  • m orak  (28.01.22 20:41:12)
soğan zarından yapılmıyor hocam karter dediğin şey. eskiyip çürümemişse, şiddetli bir şekilde tümsekten geçerken veya taş beton gibi bir cisim çok şiddetli sürtmemişse, kartere bir şey olmaz.

  • bugisme  (28.01.22 20:57:54)
söylenenler doğru ancak bence eksik. karter her ne kadar dayanıklı da olsa devamlı dışarıdan dinamik etkiye maruz kalacak şekilde tasarlanmadığı için uzun zaman maruz kalırsa contalardan sızdırabilir. çok ciddi bir sorun çıkacağını sanmam.

  • tukenmez adam  (29.01.22 02:15:17)
Kardan buzdan bişey olmaz, ama kar birikintisi ile kamufle olmuş bir yüksek rogar bacası varsa anasını bile ağlatır.

  • John Bloor  (29.01.22 09:33:00)