roman tavsiyesi

pek değil, şu ana kadar 20-25 adet roman okumuşumdur. bunların da çoğunu, para vererek değil eş dosttan aldığımdan reşat nuri güntekin romanları oluşturuyordu. önümüzdeki 3 ay için ise sıkıcı bir işe başlayacağım ve zaman geçirebilmek için bol kitap okumam gerekecek. pek roman okumamış fakat okuma hevesinin kırılmadan yeşermesini isteyen bu insan için hangi kitapları tavsiye edersiniz..

not: tutunamayanları bitiremeyenlerdenim.
not 2: knut hamsun'un açlık ile sabahattali ali'nin kürk mantolo madonna'yı listeme aldım, onlar iyi midir?

2si de iyidir.

boris vian ya da tom robbins gibi isimleri arıyor olabilirsiniz.
bi bakın derım.
  • yasakani  (27.05.10 01:24:13)
genel olarak nelere ilgi duyarsiniz? ornegin sinemada ne izlemeyi seversiniz? tur soylerseniz daha nokta atisi oneriler gelebilir.

ornegin bilimkurgu seviyorsaniz; anubis kapilari ve bitmeyen savasi
macera, aksiyon seviyorsaniz; shantaram, aclik oyunlari, ates gecitleri
polisiye, cinayet seviyorsaniz; beyoglu rapsodisi, siyah kan
daha agir tarzlardan hoslaniyorsaniz; kemal tahir, coelho, amin maalouf, umberto eco, paul auster, albert camus vs vs.
psikoloji seviyorsaniz (roman olarak); when nietzsche wept (yanlis yazmis olabilirim bu nice'nin adina selam ola) irvin yalom zaten bu konuda ustadir, birisini severseniz digerlerini de seversiniz.
vicik vicik ask, dram, genclik seyleri ariyorsaniz maeve binchy (bunun da adi gicik)

tom robbins denmis, parfumun dansi fena degildi :)
ayrica agir klasiklerden su donemde uzak durmak isteyebilirsiniz. bir de ozel olarak aksiyon seviyor olsaniz bile gemili aksiyonlardan ozel bir ilginiz yoksa uzak durun :)

yeni nesil aksiyon maceralardan olasiliksiz, empati (adam fawer)
eski nesil bilimkurgulardan (eksi sozluk'un de cikis noktalarindan birisi olan) otostopcunun galaksi rehberi, bitmeyen savas demistim degil mi? :)
yeni nesil turk yazarlardan elif safak'in mahrem'i (digerleri neyse de bu acaip)

off daha gider bu.
  • entrapmen  (27.05.10 03:39:07)
Yeni nesilciyseniz Hakan Günday okuyun. Piç, kinyas ve kayra, zargana, malafa ...

Klasikçi iseniz tabi ki Ahmet Hamdi Tanpınar
  • götümüze girebilir netekim  (27.05.10 04:42:47)
hakan günday - piç i ben önermiyorum ama knut hamsun iyi bir seçenek gibi görünüyor.

polisiye severseniz Türk yazar olarak ahmet ümit i önerebilirim.
  • ykyt  (27.05.10 07:29:52)
vedat türkali okumanı tavsiye ederim ben.

  • zenc  (27.05.10 09:34:24)
ihsan oktay anar'in kitaplarini oku.

ben daha yeni 'suskunlar'i sonra da 'puslu kitalar atlasi'ni okudum. ikisi de birbirinden guzel. en yakin zamanda diger kitaplarini da alip okuyucam. siddetle, hiddetle tavsiye ediyorum.
  • nawres  (27.05.10 09:44:28)
amin maaruf'un kitapları, hem mistik, hem macera, hem de ortadoğuyu güzel betimleyen kitaplar. bayağı heyecanlı oluyor okuması.

  • halanne  (27.05.10 10:21:14)
roman okuma alışkanlıgınız yok ise, ilk etapta hevesinizi kırıp, okumaya karşı önyargı oluşmaması için, dünya klasiklerini öneririm (eger okumadıysanız).

Roman okumanın tadına vardıktan sonra, gelen tavsiye kitaplari okumanizi oneririm.
  • 0dy  (27.05.10 10:55:37)
halanne +1
Ozellikle de Yüzüncü Ad'dan başlayın... Bırakamayacaksınız..
Hayatında bir roman bıle okumamış kardeşim bile elimde görüp bir solukta bitirdi koca kitabı.
  • lule  (27.05.10 12:02:29)
sağolun arkadaşlar, ben verdiğiniz isimleri netten aratıp haklarında yapılan yorumlara filan baktım. beğendiklerim oldu. teşekkürler ilginiz için :)

  • popara  (28.05.10 00:25:47)
www.idefix.com

bu kitap da fena durmuyor. elimdeki kitaplar bitince almayı düşünüyorum.
  • ykyt  (03.06.10 15:16:46)