Photoshop, çözünürlük, Canvas boyutu

1 )Kolay bir şey gibi gelebilir ama ben bu çözünürlük ve Canvas boyutu ilişkisini anlamadım. mesela resolution 300 pixels/inch olsun (baskı için maks bu oluyor sanırım doğru mu ? )ve fotoğrafta 3000x2000 diyelim. Bunun piksel piksel gorunmemesi için yapabileceğim maksimum baskı boyutu nedir mesela?

2 )ikinci soru ben 3 metreye 5 metre poster hazırlamam gerekiyor( fotoğraftan değil kendim çizicem) boyle bir işe başlarken photosohoptan 3 metreye 5 metre seçmicem document size yı heralde, daha kucuk bişey seçicem. Kucuk canvasta yaptığım dizaynın buyutulunce piksel piksel gorunmemesi veya oranların bozulmaması için yapmam gereken nedir?

3) diyelim ki bu 3 metreye 5 metrelik posterin bir kısmına fotoğraf koyduk 3000x2000 lik o zaman yapmam gereken nedir faul bir sonuç elde etmemek için

teşekkürler. gecenin bu saatinde akıla takıldı valla bunlar. sorular baya benzer aynı şeyi 3 kere ust uste sormamışmdır umarım

1. 3000*2000 px, 300 px/inch olan imajı photoshopta açın, image > image size'a gidin orada document size var, santimetre değerini görebileceğiniz. işte o değerler, 300 dpi baskı aldığınızda elinize geçecek gerçek boydur. 3000*2000, 300 dpi bir dosya yaklaşık 25*17 cm gibi bir ebat veriyor.
(kullanacağınız alana göre dpi değerini düşürerek daha büyük baskılar da alabilirsiniz.)

2. document size'ı 3 metreye 5 metre (ya da 300 cm'e 500 cm) seçeceksiniz evet. baskı alacağınız boyda çalışacaksınız. Ama o boyda bir poster/afiş/billboard/pankart 300 dpi basılmaz, gittiğiniz matbaa ya da ozalitçi de 72 dpi kullanarak basar. o yüzden, siz de 300*500 cm 72 dpi bir canvasta çalışırsınız. (72 dpi olması, bilgisayarı da daha az zorlamasını sağlar hem)

3. soruyu anlamadım =)
  • kobuzchu kiz  (09.04.10 10:57:21)
tamam ben 2. sorunun cevabından çıkardım 3. soruyu. çok teşekkürler.

  • rakim efendi  (09.04.10 11:22:42)