topraklı anahtarlı 8'li priz

bir tane aldık bunlardan. ikea'dan. sorum şu:

1- şimdi bunun düğmesini kapatınca prize elektrik gelmiyor ya, yani geceleri falan kapatıyorum ben de. güvenlik açısından. ama şöyle bi durum var. ben modemi hiç kapatmıyorum. anahtarı sorunlu çünkü. sürekli aç-kapa aç-kapa yapınca yanıyormuş. o yüzden 24 saat açık tutuyorum. e peki 8 li prizin düğmesini açtığımda modem de direkt çalışmaya başlıyor yani. bunun bir zararı olur mu alete? öyle bir şey duymuştum çünkü. hani hep derler, elektrikler kesilince tv'lerin düğmelerini kapatın; elektrik geri gelince zarar verir alete diye. doğru mudur bu?

teknik boyutunu bilmiyorum ama bu tip ufak ayrıntılarla geçmez hayat:) Modemde kaliteli birşeyse kolay kolay bozulmaz üzmeyin kendinizi..

  • ned flanders  (29.12.09 17:49:43)
dediğin problem yüksek akım cihazlar için geçerlidir, ev için düşünürsek çamaşır makinası, buzdolabı, tv ler için geçerli olabilir. modemin çekeceği akım çok fazla olmadığından sorun teşkil etmez.

  • frown  (30.12.09 07:47:46)
Evet bahsedildiği gibi o sorun genelde yüksek akım çeken cihazlar için geçerlidir. Bunun nedeni ise devre bir anda kapandığında (yani açık cihazın fişini prize taktığınızda ya da cihazın açma kapama tuşuna bastığınızda) ilk anda milisaniyelik de olsa bozuk kirli bir akım oluşur. İşte bu akım cihazlara zarar verir. Bunun için genellikle elektrikli cihazların elektrik girişine paralel bir kapasitör takılır ki ilk başta gelen o kirli akımı üzerine alsın daha sonra işlevini yitirip sonrasında gelen akımla cihaz çalışsın.

Yani modeme birşey olacağını sanmıyorum, ama ola da bilir. Yıldırım çarptığında dahi telefon, modem gibi şeyler yanabiliyor (gerçi o biraz telefon hattından kaynaklanıyor. Ama yok ben kafaya takarım diyorsanız bir elektronikçiye gidin modemin çalışma aralığına uygun potansiyelde birkaç faradlık bir kapasitör alıp modemin elektrik girişine paralel olarak bağlayın.
  • johan sebastian  (30.12.09 11:44:12)