Günah keçisi

Efendim şimdi bu kavram eksiden bir musevi geleneğiymiş senenin bir vakti tüm köyün günahı buna yüklenir ve bir yerden atılırmıs vs, buna benzer uygulamalar antik yunanda da varmış onlar bu is için insan kullanırmış vesair benim merak ettigim buna benzer şeyler eski türklerde( orta asya vb) veya anadoluda yaşayan türklerde var mıymış illa canlı olmak zorunda değil tabi bir nesneye de yükleyip bunu yapıyor olabilirler. Özetle bu dair bir şeyler var mıdır bildiginiz?

Samanliktan kalma kursun döktürme geleneginin temelinde kötü hislerin, korkularin bu maddeye aktarilmasi, bir süre sonrasinda bu islemden arta kalan su ve kursundan uzaklasma / uzaklastirma amaci güdülüyor. Günah kecisi demem ama nazar vs gibi seyleri, basa gelen olumsuz seyleri buna yükleyip atmak seklinde görülüyor.

Cok degismis zamanla kut dökme mi ne eski adi. Arastirirsan daha net seyler gelir yöre yöre bile degisiyor günümüzdeki uygulamalrari. Inandigimdan ya da cok bildigimde degil, serbest cagrisimla bu geldi aklima.
  • aynadakiyabanci  (31.01.16 21:38:37)