bilgisayar seçimi (acil)

arkadaşlar merhaba.bütçem 2500 en fazla zorlarsam belki 3000 tl ye kadar.mühendislik öğrencisiyim.kaliteli olsun ve beni uzun süre götürsün istiyıorum .tavsiye edebileceğiniz marka ve modeller nelerdir?
birde ekran kartı vs. gibi teknik özellikleride bana biraz açıklayarak söylersiniz çok sevinirim bu işlerden pek anlayan biri değilim.
Şimdiden çok teşekkürler...

hangi mühendislik?

En basta iki opsyon var bence, ya bilgisayar + tablet ya da daha pahali bir birgisayar.

ben bilgisayar + tableti tercih ederdim, ciddi rahatlik yaratiyor, 2500 civarina cikiyor isen bu ikisinide optimal yapabilirsin.

bence 1. opsyon
www.bimeks.com.tr -1600 liraya geliyor asagi yukari
www.bimeks.com.tr 600 lira

bu ikisi bence cok basarili ve fiyat performansi yüksek

makine filan okuyorsan apple olmaz, onun disinda 3000 e cikabiliyorsan mcbook air alabilirsin.

www.bimeks.com.tr

2600 e filan geliyor.
  • kurnaz  (26.09.15 12:09:42)
Üstte belirtildigi gibi 1600 den yukari cikma. ögrencisin zaten paran cebinde kalsin. Zaten bizlere bu konuda para harcatan sey ya az bilgiden ya da arkadaslarin sistemine kiyasla daha iyi bir sistem alma düsüncesi. Sana ipucu, hepsinden öte kullanacagin programlarin kurulmasi gereken asgari bilgisayar özellikleri kendi sitelerinde de yazar. Ona göre bir sey düşün.

  • 1adam  (26.09.15 12:20:13)
ya bugün bimekse gittim bana lenovo z5070 i7 yada hp envy 15-k202nt yi önerdi özellikle hp yi ısrarla önerdi hp nın vatandaki fiyatı 3500 bimekste bayram dolayısıyla 2800 civarıydı.ama bilemedim genelde asusla lenovo alın diyolar.ya almışken iyi bişey alıyımda beni uğraştırmasın istiyorum .

  • yns  (26.09.15 22:21:16)
magaza personeli müsteri odakli degil, satis odakli hareket eder.

toplantida denir , xx markan ya da xx model önerin diye, ona göre de yönlendirirler insanlari.

ihtiyacin olmayan seye para verme, bilgisayarda dokunmatik ekrana filan ihtiyacin olmaz mesela. ya da i7 cok gelebilir, i5 mühendislige dair herseye yetiyor ögrenci icin.

en dikkat etmen gereken özellikler.

agirlik - yaninda tasiyacaksin bu cihazi 1,8 kg yi gecme

sarj adaptörü agirligi - bu dikkatini cekmet cogu kisinin ama kesinlikle bak agir olmasin.

ekran cözünürlügü - bunu 1280-720 filan diye anlaticaklar satanlar, ppi degeri olarak iste, ne kadar fazla o kadar iyi.

ram - 4 gb ram cogu zaman yeterli olsa da 8 gb ram almaya calis.

harddisk - 500 gb 1 tb gibi sayica üstün olmasindan ziyade ya 7200 rpm olanlara bak ya da direk ssd olmasina özen göster.

Ekran büyüklügü - 15,6 standarttir ama agir olur, 13.3 altina düsme 13.3 -15.6 arasi al, gidip 17 alirsan tasiyamazsin hic bir yere.

marka - cok takilma buna, zaten hepsi ayni fabrikalardan cikiyor, genel anlamda asus, acer, hp, dell, lenovo arasinda aman aman fark olmaz,

bunun disinda 2500 üzeri verecek isen apple düsünebilirsin, hangi mühendislik olduguna bagli elbette, bilgisayar isen kesinlikle apple al derim. makine isen alma.

birde cidden apple derdin yoksa 2000 den fazla verme.
  • kurnaz  (27.09.15 10:49:19)