arkadaşlar adalet sizce nedir? var olduguna inanıyor musunuz?

sb

Soru formati gecersiz.
Var olduguna derken? Evrende boyle bir sey var mi diye mi soruyorsun? Yoksa bizim ulkede falan mi? Ya da bahsettigin ilahi adalet gibi bir sey mi olup olmadigini sordugun? Nerede var mi adalet?

  • stavro  (25.09.15 23:50:33)
ülke olarak değil. yani evren de diyebiliriz.

  • qavqaw  (25.09.15 23:52:01)
Gelismis toplumlarda daha cok var ama o ulkenin vatandasiysan.

  • Traveller  (25.09.15 23:53:51)
adalet bir ideadır. tüm idealar gibi evrende ancak eksik/kusurlu olarak bulunur.
saygılar :Pp

  • mesgul ve huzursuz  (25.09.15 23:56:05)
bu dünyada yoktur bence. öteki tarafta olabilir.

  • speranza  (25.09.15 23:57:51)
hak ve hukuka uygunluktur adalet. bir sistemdir, varlığı tartışılmaz ama o sistemi oluşturan hak ve hukuk tartışılabilir. o hak ve hukuku yapanların "doğru"ları tartışılabilir. zaten tartışılması da gerekir ki toplumsal adalet sağlanabilsin. her toplumun hukuku ayrıdır, çünkü her toplumun "doğru"su farklıdır. toplum/aynı toplum zamanla evrildikçe adalet de evrilir.

mutlak bir adalete inanmıyorum, ancak elbette ki adalet var. herkesin buluşabildiği ortak "doğru"lar olduğu sürece asgari de olsa adalet var.
  • whimsical  (26.09.15 00:04:03)
adalet, hakkı haklı olana teslim edenin, haksızı cezalandıranın korkusuzluğu,bağımsızlığıyla ilgili.
adalet, güzel bir şey ama tabii olarak kötülükler yaşanmadan istenmiyor.

  • 1adam  (26.09.15 00:19:48)
adalet bence benim için geçerli olanın diğerleri için de geçerli olması koşuludur.
hayır, benim anladığım anlamda adalet yok.

yaşam, hayat, doğa... hiç bir şey adil değil. adalet kağıt üzerinde var olan ütopyadan başka bir şey değil.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (26.09.15 00:24:11)
asgari 25 asirlik open problem.

  • e haliyle  (26.09.15 00:29:37 ~ 16:51:45)
adalet var olduğuna inanılıp, inanılmayacak bir şey değil. bir kavram. eğer içinde inanma arıyorsan senin demek istediğin "ilahi adalet" ya da "hukuk" ve "adalet" kavramlarını karıştırıyorsun. tabii son bir ihtimal olarak "adalet sizce yerini buluyor mu?" ve ya "adalet yerini hangi sıklıkla buluyor?" tarzı bir soru da soruyor olabilirsin. aksi halde "adalet sizce var mı?" ile "ekmek sizce var mı?" aynı mantık oluyor. klasik ekşici şımarıklığı ile bilgilendirmemi yaptığıma göre teker teker "sanırım demek istediklerin" kısmını cevaplayayım.

-ilahi adalet: tanrısal ya da değil. karma veya başka bir şey mantığı ile eden bulur olayının bazen olduğunu düşünüyorum. tabii bu "su testisi su yolunda kırılır" mantığından veya algıda seçicilikten dolayı diye düşünüyorum. yoksa doğa üstü bir güç ile ilgili değil.

-hukuk: hukuk ve adalet aynı şey değiller kesinlikle. hukuk ile adalet sağlanmaz, düzen sağlanır. herkesin kendi adaletini araması engellenmeye çalışılır. mümkün olana en yakın şekilde de adalet sağlanmaya çalışılır. tabii o kadar da başarılı bir şey değil. tabii yozlaşmaya da çok açık bir kavram.

-adaletin yerini yeterince sık bulduğuna inanmıyorum. birçok kişinin yaptıklarının birçoğu yanına kalıyor bence.
  • nawar  (26.09.15 01:16:49)
  • all girls dream  (26.09.15 01:37:33)
adalet arayan mezarlığa gitsin, diye aşağı yukarı böyle bir laf vardı. ona inaniyorum.
hukuk ise daha somut; kanunlar , onları yapanlar falan var

  • maq  (26.09.15 16:15:27)
adalet diye bir sey yok.
zayifin/acizin/fakirin kendisini umutsuz hissetmemesi icin uydurulmus bir sey sadece.
ayrica hayat apla +1
  • chaotic good  (26.09.15 16:19:35 ~ 16:20:19)
avukatım. tr'de adalet yok.

  • pomolilik  (28.09.15 13:00:03)
ilahi adalet diye bir şey yok. tr'de adalet yok. çok gelişmiş ülkelerde bile sadece kendi vatandaşına adalet var.

  • [silinmiş]  (28.09.15 13:04:18)
bana var gibi geliyor. herkes öldüğü zaman eşit oluyor ve korkunç acılar çeken bir insan travmalarından kurtulduktan sonra o acıyı hiç çekmemiş gibi oluyor. mutluluk geldiği zaman hep mutluymuş gibi hissediyor o zaman adalet var.

  • for day to break  (28.09.15 13:04:34)
adalet yasaların uygulanmasıdır. bir yerde yasalar (herkese) (eşit) uygulanabiliyorsa orda adalet vardır. bir kişi bile kendine yasaların üzerinde yer buluyorsa orda adalet yoktur. bir kişi bile torpille bir yere geliyorsa orda da adaletten söz edilemez.

mesela japonya da devlet dairelerinde durum şöyle, görev yerinizi tokyonun ilçesinden merkeze getirmek istiyorsunuz, bağlı bulunduğunuz amire gidiyorsunuz ben merkeze gelmek istiyorum diyorsunuz, amir size soruyor, siyasetçi tanıdığın var mı? tokyo çük partisi il başkanı dayımın oğlu sizi bugün arayacak diyorsunuz. o da tamam çık diyor. ben 6 yıldır tokyonun köyündeyim, amirim ben ne zaman gelecem tokyoya diyorum sırayla diyor, senden önce gelenler var, onlar gelmeden seni getirsek adaletsizlik olur diyor.
  • kaledekiyalnizlik  (28.09.15 13:23:05)
adalet haklı ve haksızın birbirinden ayırtedilmesidir ancak ve lakin.. soru çok evrensel olunca bir çıkarım yapmak çook zor olur.

mesela;yanılmıyorsam norveçte geçen senelerde bir eleman girip bir konser sırasında 30 küsür insanı taramıştı. norveçteki kanunlar gereği çok az bi sene yatıp çıkacak.
mesela; yine yanılmıyorsam ışid diye bir örgüt var, paso kafa kesip adam öldürüyorlar. rahatçana da geziyorlar. haklı haksız olduğunu ayırtedecek bir kurum veya kuruluş yok zaten adamlarda.
mesela; yine türkiyede evine hırsız giren bir şahsın, hırsızın kendine saldırması sonucu hırsızı öldürmesinden dolayı aldığı cezaları az buçuk gazetelerin 3. sayfalarından görebiliriz. kişi evine giren kişiyi öldürdüğü için cezaevine giriyor. ne saçma değil mi?
mesela; türkiyede kıçını başını açanların çok parası var mükemmel bir hayat sürüyorlar ancak üniversite mezunu bir genç gayette işsiz kalabiliyor bu ülkede.

mesela; dolmuşa binen bir kızı vahşice katleden birisi cezaevinde de olsa halen yaşıyor.

mesela... mesela... mesela....

birçok mesela sayabilirim sana. ancak adalet var mı demeden önce şunu sormakta fayda var. eşitlik nedir? her eşit olan durum, adil bir durum olabilir mi?

soruya cevap; adaletin olduğuna inanmıyorum.
  • jesues  (28.09.15 13:32:54)
adalet bir kadın ismidir. nokta

  • kakao  (28.09.15 13:38:01)
  • devilred  (28.09.15 13:40:42)