Kalp çarpıntısı ve sussuzluk hissi neden olabilir?

Merhaba arkadaşlar, birkaç haftadır ara ara kalp çarpıntısı oluyor bende (yani yine aynı hızda atıyor ama daha sert atıyor gibi geliyor. hissediyorum kalbimin atışını arara) bugün daha sık hissediyorum bu durumu.
kahve çok içiyorum (günde 3 bardak falan filtre kahve) bununla ilgili olabilir mi? bi de bugün üstüne sussuzluk hissi eklendi. sabah 8'den beri 1.5 litre su içmişimdir ama hala ağzım kuru. içtiğimin büyük bir kısmını da idrar'la attım. sabahtan beri dört defa tuvalete gittim.
kahveyi azaltacağım (ama çok da seviyorum), kola vb şeyleri de azaltacağım. başka önerileri olan var mı? ne yapayım, doktora görünmeli miyim sizce?

kafeinli içecekler zaten diüretiktir yani idrar söktürür. kahve içmek aldığınızdan fazla sıvıyı vücudunuzdan atmanıza neden olur. bir de sıcak yaz günlerinde bunu yaparsak vücudumuz iyice susuz kalır. bunun sonucu olarak kanımızın sıvı dengesi bozulur ve kalbimiz yeni duruma uyum sağlamaya çalışır yani ritm bozukluğu yaşarız.

öneri olarak: kahveyi tamamen kesin (azaltmayın) ve bol bol su tüketin. şikayetleriniz devam ederse doktora gözükürsünüz.
  • thalamus  (31.08.15 11:07:25 ~ 11:13:55)
çok sağol, deneyeceğim tamamen bırakmayı :)

  • mesene  (31.08.15 14:01:05)
ağız kuruluğu + çarpıntı bir çeşit sempatik deşarj veya parasempatik uyarım eksikliği gibi göründü gözüme. bence eğer kahveyi kestikten sonra da çarpıntılar devam ederse bir kardiyolojiye görünün. tansiyonunuzu da bir ölçün. eğer yüksekse yine kardiyoloji. normalse sıkıntı yok.

  • fayfim  (31.08.15 15:13:48 ~ 15:15:03)
evde tansiyon aleti var. eşim'de yüksek tansiyon teşhisi konmuştu. ara ara ben de ölçüyorum ama 11-6 falan çıkıyor genelde. 12'ye çıktığını görmedim henüz.

parasempatik ve sempatik deşarj kelimeleri hiçbir şey ifade etmese de bi araştırayım bakalım ne demekmiş :D
teşekkürler.
  • mesene  (31.08.15 15:19:19)
tansiyon öyle düşükse dert edecek bir durum yok. merak etmeyin :) araştırmanıza gerek yok yani.

  • fayfim  (31.08.15 15:21:33)