meksika usulu herhangi bir tavuk tarifi

Bilen deneyen ve ozgun tarifleri olan hamarat kardeslerim bir el verin bana. Yardimlarinizi bekliyorum. İnternet tarifi degil de kitaptan ya da deneyip begendiginiz bir tarif olursa cok sevinirim. Tesekkurler.

balzamic soslu salata tarifi:
meksika usulü kırmızı fasulye, haşlanmış ve liğme edilmiş tavuk göğsü, haşlanmış mısır, minik doğranmış salatalık turşusu, minik doğranmış yeşil soğan, kıyılmış dere otu ve aceto balzamico. hepsini karıştırıyoruz. müthiş oluyor.

  • optum kib bye  (20.08.15 11:03:57 ~ 11:13:37)
Tesekkurler :) tavugun ana yemek olarak kullanildigi bir tarif de varsa sayet sahane olur :)

  • merhume  (20.08.15 11:12:00)
Bu tarif internetten ama ben denemiştim çok da güzel olmuştu: smittenkitchen.com

Tavuklu Fajita:
500-600 g kemiksiz but
Yarım misket limonunun suyu (2 yemek kaşığı) normal limon kullansan da olur bence
1 buçuk çkş tuz
1 buçuk çkşkekik
2 çkş kimyon
1 çkş acı biber
Yarım çkş paprika
1 diş sarımsak

Tavukları ince işeritler halinde kes, limon suyu ve baharatlarla karıştır 2 saat kadar buzdolabında marine olsunlar. Sonra en büyük tavanda zeytinyağını iyice kızdır (bu yemeğin olayı tavanın çok kızgın olmasıymış), 2 tane renkli büyük biberlerden ince ince doğranmış halde ekle, onlar biraz yanınca bir büyük soğanı hilal şeklinde doğranmış ekle. Onlar yumuşayınca tavadan al, yerine tavukları ekle iyice kızarana kadar pişir, biberle soğanları tavaya yeniden ekle, iyice ısınana kadar karıştır hemen servis et.

Bunun yanına markette satılan tortillalardan alınca oluyor ama fırın varsa fırında yoksa tavada biraz ısıtınca daha güzel oluyor. İçine koymak için ayrıca guacamole alabilir/yapabilirsin (burada yumuşamış avakado kullanmak çok önemli yoksa iğrenç bir şey oluyor gerçekten, birkaç gün önce satın almak en iyisi) kırmızı meksika fasulyelerinden alabilirsin bir de pica de gallo yapmıştım ben tarifin sonundaki gibi, çoban salata tadında domates, soğan ve acı biber doğruyorsun misket limonu/limon suyu, zeytinyağı ve tuz ile de tatlandırıyorsun. Bunların hepsini tortillaya doldurup dürüm yaparak nirvanaya ulaşabilirsin. Ben çok şaşırmıştım evde nasıl yaptık la bunu ne güzel oldu diye.
  • peki madem  (20.08.15 11:43:29 ~ 11:45:01)