Arabanın bir şeyini yaktım ama neyini?

selamlar, henüz yeni ehliyet almış biriyim. dün akşam geç saatte bi yokuşta yokuş kalkış deneyeyim dedim. bir süre deneyim ettim. bi de geri geri yokuşta kalkmayı deneyeyim dedim. yaptım ama zorlandı biraz araba ve çok pis bi koku geldi. ilkönce dışarıdan geliyor sandım. arabayı evin oraya getirip park ettiğimde baktım arabadan geliyor koku. kaput'u açıp bi baktım koku daha da yoğunlaştı.

ne yaptım arabaya? debriyaj baskı balatalarını mı yaktım? bakıma götürmeli miyim?

Debriyajı zorlamışsın da, balata bitmemiştir bir seferde.

  • arnold schwarzeneger  (05.08.15 09:55:36)
El freni çekik kaldıysa o da olabilir.

  • heritage  (05.08.15 09:56:52)
debriyaj balatası zorlanması. Uzun süre frene basılı şekilde uzun bir yokuştan inince de aynı koku gelir.

Yüksek gazla kalkış yaptıysanız ondan olmuştur. Tam kavrama noktasında normalde verdiğiniz gazdan biraz daha fazlasını verirseniz zorlanmadan yavaşça kalkar yürürsünüz.
  • safepassage  (05.08.15 10:02:18)
Baskı balata

  • basond  (05.08.15 10:06:24)
bi seferden bişey olmaz ama sürekli olursa bu durum baskı balatayı iki günde yersin. tavsiyem, ne kadar iyi şoför olursan ol yokuşta el freni ile kalk. hem baskı balataya zarar vermez, hem de geri kaçırma riskini sıfırlamış olursun.
el freni çekili iken hafiften gaz ver, araba öne doğru hareket etmeye çalışınca el frenini yavaşça indir. sonrası kolay

  • animalman  (05.08.15 10:12:50)
Lastiklere, debriyaj balatalarına zarar vermişsinizdir. Bakımlık bir şey olacağını düşünmüyorum. Tabi sürekli olursa kısa sürede biter baskı balata.

  • arockm  (05.08.15 10:13:26 ~ 10:13:53)
bir bakım yaptır koku gitsin.

  • Frederick Co  (05.08.15 10:42:18)
bence de el freni çekik kalmış. yaptım ordan biliyorum :)

  • şubatsonrası  (05.08.15 11:15:42)
el freni çekili değildi diye hatırlıyorum ama belki de tam indirmemiş olabilirim :D acemiliği atlatana kadar bitiricem galiba balataları :D bi de oturduğum yer hep yokuş, kırmızı ışıklarda durduğun yerlerin çoğunda yokuş kalkış yapmam gerekiyor. neyse tecrübe ede ede düzelir herhalde.

  • mesene  (05.08.15 11:43:02)
bi de, arabayı yarım debriyaj ile hareket ettirmek zararlı mı? çok hızlı gitmeyeceksem, yavaş yavaş ilerliyorsam eğer yarım debriyaj ile gittim o da böyle bir şeye sebep olmuş olabilir mi?

  • mesene  (05.08.15 11:45:06)
Aynen yarım debriyaj balatalarını bitirir. Ama acemiysen bu şekilde olması gerekiyor yani zaten. Yavaş yavaş alışınca yapmamaya başlarsın. Acemilikte debriyaj senin güvencen, korkma bas.

  • arockm  (05.08.15 11:51:54)
bujilerin meme yapmıştır

  • Sskywalkeremre  (05.08.15 12:30:47)
debriyaj balatasının hatrı sayılır bir miktarını götürmüşsün. tek seferde bitmez, fakat bu şekilde hatalı kullanırsan erken biter.

  • nuisance  (05.08.15 13:33:37)