Avustralyada Hekimlik vs Doktora Programı

Merhabalar.Türkiye'de hasta ile çok fazla içli dışlı olmayan bir bölümde hekimim. Lakin ülke ortamı malum, yolunu bulan kaçmaya imkan arıyor. Benim sorum şu, Avustralyada hekim olmak mı daha kolay, yoksa bir üniversitede PhD'ye kasmak mı daha kolay. İngilizce sorun değil. bilgisi olan arkadaşların cevaplaması rica olunur :)

Avustralya'da hekim olabilmeniz icin orada okumus olmaniz buyuk avantaj. Onun disinda kabul etmeleri zor. Isterseniz asagidaki sayfadan basvuru icin yeterli puani topluyor musunuz bakabilirsiniz:

assessments.visabureau.com
  • crown  (26.07.15 23:28:48)
teşekkür ederim hocam. Sanırım iki tür vize için puan toplamışım.

  • mdmfk  (26.07.15 23:41:43)
sadece vizeyle olmuyor. sınava da girmeniz lazım avustralya'da doktorluk yapabilmek için.

  • yedekhesap  (27.07.15 00:01:14)
@yedekhesap: ben de onu düşünmüştüm. Burada/orada PhD yapmayı daha çok düşünüyorum ben de. Ekstra sınav vs. Kastırıcı mevzular.

  • mdmfk  (27.07.15 00:04:10)
diploma denkliği için sınava girmeniz gerekiyor. bence sınava girmeyi göze aldıktan sonra da amerika veya ingiltereye gitmek daha mantıklı.

  • fayfim  (27.07.15 00:22:45)
@fayfim: Aslında Amerika'da 3 ay observer olarak çalıştım. CV açısından daha iyi ama, şu anda preklinik bir bölümde asistan olduğum için, buradaki akademik tatmin hoşuma gitti. Artı dediğiniz gibi, sınava girilecek her halukarda.

  • mdmfk  (27.07.15 00:25:20)
yerlesmeye niyetiniz ciddiyse dil ve denklik sinavlarini arastirip avustralya'ya yonelebilirsiniz.

ulkenin pek cok bolgesinde irakli, suriyeli, iranli vb. doktorlar var.
pek cogu da son 10 yilda filan goc etmis.

doktor ihtiyacinin, ozellikle kucuk kirsal yorelerdeki acigin yaninda, turkiyeli gocmen nufusun da talepleri var. tahmin edebileceginiz gibi, turkiyeli gocmenlerin onemli bolumu muayene sirasinda vb. turkce konusmayi tercih ediyor. mevcut turkce konusan doktor sayisi az oldugundan, devlet tercuman vb. ayarlayarak bunu cozmeye calisiyor.
  • viva paulista  (28.07.15 12:31:54)
Araştırmalarınız sonucunda bir gelişme var mı? Eşim de preklinik bir branşta asistan şu an, son yılı tez bitirse tabi :) Biz de Avustralya'ya yerleşmeyi düşünüyoruz ama en büyük soru işareti denklik :/

  • ambulance chaser  (20.01.17 12:11:30)