Yurtdisinda gezmek

Yurtdisina birkac kez ciktim ama her seferinde salak gibi geziyorum nereye gitmem gerek pek bilemiyorum bilsem de gidemiyorum bulamiyorum falan :D bana onerdiginiz bir sey olur mu, telefona yuklenen bir program olabilir ya da gezme yontemi olabilir. Boyle karsimda kocaman bir sehir kisitli da zaman olunca ne yapacagimi bilemiyorum genellikle. Mesela blablacar diye bir olay var onu ogrendim yeni epey ufkum acildi, buna benzer isimi kolaylastirabilecek onerileriniz olursa cok faydasi olur tesekkurlerimle :)

wikitravel & tripadvisor

  • kahin ahtapot paul  (18.07.15 23:32:10)
Hangi sehre gideceginizi ve kac gununuz oldugunu giriyorsunuz, o da size o surede neler yapabileceginizi soyluyor: www.visitacity.com

Ayrica zilyon tane de uygulama var size sehirlerde roatalar cikartan, gps ile size yol tarifi veren.
  • crown  (18.07.15 23:33:19)
karşımda koca şehir ve az zaman diyorsan demek ki gitmeden hiçbir şey hazırlamıyorsun?

ben 3 günlük uyduruk bir ziyaret için bile günlerce blog gezdim, tripadvisor, lonelyplanet ne varsa hallaç pamuğu gibi attım.

nerede ne yenir, kaç liraya yenir, otobüse trene nereden binilir kaç numaraya binmek lazım, ne alınır, hangi yemek tadılır, hangi müze gezilir hepsi internette zebil gibi var.

yani evet tripadvisor, couchsurfing, blablacar gibi bir sürü uygulama var ama önceden plan yapmazsan şehrin ortasındayken harekete geçmek çok daha zor. illa gidip bir şeyler görürsün ama sonradan aa tüh oraya kadar gidip şunu görmeden gelmişim deme ihtimalin yüksek.
  • lily briscoe  (18.07.15 23:38:25)
tripadvisor uygulamasını tavsiye ederim. turistik önemli yerlere rota çiziyor, nasıl gitmen gerektiğini gösteriyor. metro duraklarını filan da görebildiğin için haritada, toplu taşımadan da faydalanabiliyorsun.

bir de gezmeye meraklıysan ve bu iş için gitmeden önce biraz vakit ayırabilirsen, gideceğin yerlerle alakalı bir sürü yerden bilgi alabilirsin. artık bir sürü gezgin blog'u var, lonely planet var, sözlük var vb. buralardan gidenlerin tecrübelerini okursun, böylece vaktini ve paranı olabildiğince iyi bir şekilde kullanabilirsin. yani gitmeden önce iyi bir hazırlık yapmanı öneririm.
  • puc  (18.07.15 23:42:19)
TripAdvisor uygulamasi ve Lonely Planet kitaplari yeter de artar bile.

Ayrica taksi icin Uber.
  • goo.gl  (19.07.15 00:12:30)