Staj süremden kısa vize verdiler

Almanya konsolosluğu 1 aylık staj için yaptığım vize başvurusuna dalga geçer gibi 15 gün vize vermiş. Stajın yarısı ya çöpe gidecek ya da ben bir çözüm bulmak zorundayım. Pazartesi günü yola çıkıyorum, yarından sonra da araya bayram giriyor. Ne yapmalıyım? Sizce almanyada vizemi uzatabilir miyim böyle bir tecrübesi olan var mı?

oha ne kadar kaypak, ne kadar troll bir vize veriştir o ya. kayıtsız kalamadım. çok sinirlendim. konu hakkında bilgim yok.

nasıl olsa sabaha kadar ilk sayfada kalacak duyuru.
  • cokponcik  (16.07.15 03:35:00 ~ 03:35:16)
yani ben de bir şey anlamadım hem param gitti hem stajdan olucam bu gidişle çünkü 2 haftada bana sertifikamı da kimse vermez

  • ismoreto  (16.07.15 03:49:08)
tam bilgim yok ama bence uzatırsın gibi. tabi alman prosedürü biraz sikeltebilir ama denemiş olursun. gerekirse okuldan da yazı istersin etkili olabilir.

  • anil  (16.07.15 04:17:26)
bu tarz prosedurler uzun surer yetisecegini sanmam. stajini yarim yaparsin tam gibi gosterirsin, ya da online 5 gun daha yaparsin. haftasonlari da calistim dersin. bi cozumu bulunur orada konus calisacagin yerle, burokrasi yuzunden sikinti cikarmazlar

  • sinatra  (16.07.15 04:48:35 ~ 04:48:49)
uzun süreli vize taleplerinde genelde az verip git almanya'da uzat diyebiliyorlar. mesela benim 10 aylık bir vize talebim için 1 aylık vize verip almanya'da uzattırdılar belki sen de öyle yapabilirsin.

  • eleutheiros  (16.07.15 05:47:20)
haci hata olmus olabilir hollanda icin ayni hatayi gordum cunku.
hemen idata'ya git randevu fln gerek yok. direk soyle, konsoloslugu arasinlar sen arayinca kimse acmiyor genelde.
sonra hemen konsolosluga yonlendirecekler seni yenisini basacaklar hemen. bugun tam gun calisiyorlar sanirim
  • jedilance  (16.07.15 08:31:43)
bugün de öğlene kadar çalışıyorlardır gerçi. elini çabuk tutup idata ile görüş bence de. adamlar bi çözüm sunarlar. olmadı 15 gün kaçak yaşarsın :D

  • mesene  (16.07.15 08:52:36)
kaçak maçak yaşama hayatını sikerler sonra schengen ülkesine giremezsin bir daha. zaten uçak biletin belgelerin vardır. git almanya'ya orada yabancı oturumlarıyla hangi devlet dairesi ilgileniyor öğren. ilk gün hemen uzatmaya başvur.

  • argent dawn  (16.07.15 08:58:50)
Uzatma isi derken oturum almaktan bahsetmiyoruz degil mi? Yoksa calisacaksin diye kisa süreli olsa da sen al bunu, git, orda oturma izni cikart demis olamazlar mi? Vize tipi ne mesela suan sana verilen?

Kacak yasama hayatini s.kerler +1

Bana turistik amacli ilk vizemde 20 gün icin basvurdum, 10 gün verdiler, vizem basladiktan sonra pasaportum elime gecti, biletim yandi. Üstelik davetiyeyle falan almistim, öyle bos beles de degil. Sonrasinda cok vize vermisiz buna, almanca biliyor falan diye kasmadilar, rahat verdiler.
  • wiillii  (16.07.15 10:49:27)
Baktin turkiyeden cozemiyorsun, almanyaya geldiginde once yabancilar ofisine kendin git ve durumu izah edip en azindan stajinin bitimine kadar yasal olarak kalmak icin bir yol gostermelerini iste. ilk basta bu bizim isimiz degil, konsolosluk ne derse o diyeceklerdir, pes etme. Baskici ol. Burda yabancilar ofisine isini baska turlu yaptiramiyorsun. Kendi cabarin sonuc vermezse stajla ilgili yetkili kim varsa ondan yardim iste. Kurumlar bireylerde cok kurumlari daha cok ciddiye aliyor burda.

Bizim yabancilar ofisi brezilyali bir arkadasin dosyasini basbayagi kaybettigi icin kiz oturum iznini uzatamadi ama pes etmedi, her seferinde gidip 1-2 aylik yazi alip oyle kalabiliyor. Kaybolan dosyayi eninde sonunda bulamalari lazim cunku. Onlar bulana kadar kiz bu sekilde hala yasal olarak kaliyor ama eger en basta "hee pki madem" deseydi simdi coktan ulkesine donmustu. Ama o israrci davrandi, her hafta gitti kendisinin hakli oldugunu bildigi icin. Yani demem o ki, bastir. Sana vizeyi az da olsa verdiklerine gore o vize senin hakkin. Suresinde yanlislik olmus de, burda kalmam lazim bitirene kadar de. Kal.
  • letheavendangered  (16.07.15 11:05:09)
Yogunluktan yazamadim, haberler guzel. Bayram arifesinde ogle arasina kadar calisiyorlardi ben de gidip sorunu elcilikte anlattim. 4 saat sonra 2 aylik vize izni basili pasaportumu aldim. Boyle bir sorun yasarsaniz araci firmaya yani benim durumumda idataya kesinlikle gitmeyin, konsoloslukta guzelce izah edilince sorun cozulebiliyor.
Tesekkurler cevaplar icin.

  • ismoreto  (18.07.15 23:07:35)