İngiltere Vize

Kardeş sorusu:

"Merhabalar

2009'da, çok sevdiğim bir müzik grubunun konserine gitmek için Almanya vizesine başvurmuştum. 22 Ekim'de ret aldığımı öğrendim. Ertesi gün eksik belgelerimi tamamlayıp tekrar başvurdum ve 28 Ekim'de vizemi alıp Almanya'ya gittim. Eski pasaportumda o günden kalan böyle siyah, başvuru yaptığımı belirten ve sanırım ret anlamına gelen bir kaşe vardı.

Bu yıl staj için İngiltere yolu göründü diye seviniyordum ama 25 Haziran'da başvuru yaptıktan sonra bir hata yapmış olabileceğimi fark ettim ve epey endişeliyim. Formdaki "10 yıl içinde herhangi bir ülkeye vize talebiniz reddedildi mi?" sorusuna uzun uzun düşünüp "Hayır" dedim, çünkü hemen başvurup vizeyi aldığım için "Evet" demenin sorun yaratabileceğini düşündüm ama onlar vizemde o kaşeyi görecekler ve soruya "Hayır" dediğimi de görünce yalan söylemiş olacağım. Bu kafama dank ettiğinden beri de düşünüp duruyorum.

Sizce bu durumu belirten bir mail atmalı veya aramalı mıyım yoksa hiçbir şey yapmadan beklemeli miyim? Haber edersem işi karıştırmışım gibi olacak sanki ama diğer türlü de kötü niyetli olduğumu düşünmelerini istemiyorum - ki genelde öyle düşünüyorlar ne yazık ki.

Çok teşekkürler."

Gorusmeye gitmen gerekiyorsa eger orda belirtebilirsin ya da formu hala editleyebiliyorsan bence evet diye editle. Dilekce yazip durumu aciklayabilirsin. Red yedim ama eksik belge yuzunden, tamamlayinca verdiler zaten, siz de gorebilirsiniz diye. O yaziyi eklemen daha iyi olur.

  • kuehles blondes  (11.07.15 02:28:12)
İngiltere vizesinde görüşme olmuyor. Belgelerinizi teleperformance konsolosluğa yolladıktan sonra sizinle iletişime geçmeyecek konsolosluk, direkt değerlendirip tekrardan teleperformance a verecekler size iletmeleri için.

ben yerinizde olsam düzgün bir ingilizce dilekçe yazarak derdimi anlatırdım.
  • fapple  (11.07.15 09:36:20)
@fapple ben ingiltere vizesi icin gorusmeye gitmistim (ama turkiyeden basvurmamistim o sebeple bilemedim turkiyeyi)
Ama evet dedigim gibi duzgun bir ingilizceyle yazilan, durumu aciklayan dilekce cok yardimci olur. Ayrica hala editleyebiliyorsa (ben 4-5 kez editleye editleye doldurmustum o formu, tek seferde dolduracak vaktim yoktu) belki olur oyle.

  • kuehles blondes  (11.07.15 12:11:39)
@kuehles blondes, başvuru yapmış ama, nasıl editleyecek ki? başvuru formunu gönderdikten sonra editlemesi mümkün değil.

  • fapple  (11.07.15 13:19:14)
@fapple dun baya gec oldugu icin ben resmen atlamisim. Online formu editlemek olarak dusunmustum ben. Nedense coktan basvurdugunu atlamisim.

  • kuehles blondes  (12.07.15 00:10:57)
merhaba belgelerini teleperformance a birakmis ise arkadas artik muhattap istanbul decision centre. Ama henuz birakmamissa teleperformance da degistirebilir. online formu kaydetttinten sonra edit yapamiyor cunku.

belgeler istanbula gitmisse secenek sizin.
  • captainmrg  (15.07.15 17:49:36)
Kesin olduğunu düşündüğüm cevap:

Belgeler bu şekilde giderse red alırsınız. Yakın bir arkadaşımın aynı durum başına geldi, ordan biliyorum.

Ne yapabileceğinize dair bir fikrim yok ne yazık ki. Gerekli değişiklikleri yapıp tekrar başvurunca olumlu sonuçlanabilir. Bir kere olumsuz oldu diye tekrar olumsuz olacak diye bir kaide yok.
  • saygilarefendim  (15.07.15 17:53:14)