kedim bi garip duzelmez diye asırı korkuyorum

merhaba. birazcık dertliyim. dun aksam bi kedisle evimi paylasmaya basladım. ablamla yasıyorum ikimiz de cok istiyoduk bi sekilde kedimizin bizi bulacagını dusunup bekliyoduk. dun ablamın hastanesinde yavrulamıs bi annenin yanından kedisimizi aldık. annesini emip emmedigine baktık, annesini biraz sevdik hicbir hareket yapmadı bebegi alırken. eskiden balkonumuzda yavrulayan anne balkona bile cıkarttırmıyodu bizi tıslaya tıslaya, bu anne hicbir sey yapmadı. neyse bebisi aldık, vete gittik, kendisi 2,5 aylıkmıs chinchilla imis, ic-dıs parazit ve karma asısı yapıldı. eve getirdik, kutusuna bir yastık koyduk, kumunu eselettirdik, kutuya geri koyduk, serbest bıraktık. sanırım asının da etkisiyle cok halsizlesti uyudu birkac saat. sonra diklendi, kalktı yemegini yedi. ve devamlı miyavladı. butun gece miyavladı. benim icin hic problem degil alısma surecidir diye dusunuyorum ama komsular gelir de bisey der diye cok korkuyorum cunku kavga ederim yani.

asıl korkutan beni butun gece miyavlaması degil. yanına yaklastırmıyo hep tıslıyo. ikidir kakasını dısarı yapıyo, dun gece yapsın dedim dokunmadım. bu sabah kumuna bi kez daha goturdum. tıs tıs sanki anasını siktim. ya ama tıslaması cok uzuyo, bi de o da uzgun gibi hep miyavlıyo beni cok uzuyo. alısır mı ya nolur alıssın cunku artık evime aldım bi daha evimden cıkaramam onu. cok korkuyo mesela simdi karsı koltukta yatıyo bacagımı indirdim hemen kafayı dikti. napayım ben?

birazdan minik donut canavarı gelecek ve beklediğin cevabı verecek.

  • himmet dayi  (09.07.15 13:50:22)
merhaba, hayırlı olsun öncelikle :D pazartesi günü ben de karma aşı yaptırdım yavru kedilerime, ikisi de dokundurtmadı 1 gün boyunca, ne zaman okşasak kibarca kalkıp uzağa gittiler, kucağımıza alınca miyavladılar ki hiç huyları değildir, okşanmayı kucağı severler oyun halinde olmadıkları zaman. aşının verdiği halsizliğe bağladım ben de, veteriner aşının halsizlik ateş ve iştahsızlık yapabileceğini söylemişti zaten. 1 gün sonra da geçti tüm bu belirtiler. sizde bu dönem tam aldığınız güne rastladığı için üst üste gelmiş, kedi annesinden ayrılmış hiç bilmediği bir eve gelmiş aynı gün de bünyesine yan etkiler yapan bir aşı olmuş. aslında keşke iç dış parazitten 1 hafta sonra falan yaptırsaydınız aşıyı ama bence geçicidir bunlar zaten.

Gece miyavlamasının sebebi eğer aynı yerde yatmadıysanız yalnız kalması olabilir. yavru kediler yalnız kalınca miyavlıyor şimdiye kadar gördüğüm kadarıyla. tıslaması falan da alışık olmadığından korktuğundandır, alışınca geçer diye düşünüyorum. son olarak durumunuz elverişliyse mutlaka bir kedi daha almanızı öneririm, 2 kedi birlikte çok daha mutlu, rahat ve kolay büyüyor, hiçbir zaman da yalnız kalmamış oluyorlar.
  • saçdemeti  (09.07.15 14:01:49 ~ 14:03:01)
önce size biraz alışsaydı bir iki gün gidip yanında vakit geçirseydiniz ama annesinin yanında olmaya devam etseydi bu kadar yabancılık çekmezdi belki.

biz yeni beş yavru sahiplendirdik. gerçi vakit geçirmeden direkt almaya gelenler de oldu hiçbirinde böyle bir sorun yaşanmamıştı. kediler çabuk alıştılar..
çözüm olarak ne yapılır bilemedim hiç. ama pek normal gelmedi. aşırı korkmuş ve gergin gözüküyor.
annesinin yanındayken size tepkisi nasıldı hep mi böyle yabaniydi eve gelince mi böyle oldu?

bir de hep annesinin yanında olup bir anda vet iğne vs olunca iyice korkmuş olabilir. 2,5 aylık olduğundan emin misiniz, daha küçük değildir di mi?
  • kaputt  (09.07.15 14:03:24)
evet biraz ust uste oldu sanırım her sey, anneden ayrılma, ası, yeni ev, yeni insanlar. ikinci bir kediye maddi manevi hazır degilim ne yazık ki bu ihtimal pek olası degil. ben gece ilk aynı odada yatmaya calıstım ama olmadı, bana bagırıyo heralde dedim kalktım odama gittim, bi sure daha miyavladı ama ben de uyuyakaldım saat 5ti.

yatarken kapıları kapattım salon hol ve kucuk tuvalete erisimi var bunlar da evin yarısı demek ama zaten salondan cıkmıyo, diger odaları da biyerlere girer de bulamam diye korktugumdan kapattım, hic de umrunda degil zaten.

annesinin yanındayken de gergindi, hastane ortamındandır diye dusunduk, hem hastanedeki kedilere ne oluyo bilemiyoruz bi iki tanesi yasıyo ortalıklarda geziyo ama digerlerine ne oluyo bilemiyoruz. yani evi olucak biz de sevicez en nihayetinde hastaneden ne kadar kotu olabilir ki, oof kotu mu ettik ki. ama kedis iki bucuk aylık, veti soyledi hem de yeterinde buyuk.

ha bi de ip, yoyo, top yuzune bile bakmıyo bunların. lan sen kedisin?!
  • golgem var iyi ki golgem var  (09.07.15 14:15:37)
o çok gergin yemek yediğine dua edin. oyun filan beklemeyin şimdi.

kapı kapamayın kapıları kapadıkça o bağıracaktır. gece yatarken onun yanına gitmeyin ama kediyi yanınıza alın çok huylanmıyorsanız sizin yatağınızda yatsın. sevmeye çalışın.

tuvalet kabının yakınına mı yapıyordu, yoksa evin alakasız bir yerine mi? kabı bulamıyor olabilir, henüz anlamamıştır oraya yapması gerektiğini. siz kuma hep yakın tutun. bir süre kumu maması yatağı aynı odada ve sık durduğunuz odada olsun. ama kumla mamayı birbirine yakın koymayın. yine de zaman zaman kumuna götürmeye devam edin. o sizin tutmanızdan korktuğu için tıslıyordur.

ipli oyuncaklar deneyin, yani denemeye devam edin. sevebileceği mamalar verin bir süre en azından size alışana kadar, sizi sevsin diye. ama tabii bebeğe uygun olan şeyler olsun.
  • kaputt  (09.07.15 14:29:28)