Açıköğretim Nedir

Merhaba arkadaşlar, şu Açıköğretim'in tam olarak ne olduğunu tabir-i caizse salağa anlatır gibi anlatmanızı istiyorum, çünkü gerçekten buna dair en ufak bir bilgim yok. Bilgi alabileceğim siteler de tam bir bilgi çöplüğü olduğu için ekrana boş boş bakıyorum çoğu zaman.

1- Açıköğretim bir nevi "uzaktan eğitim" demek midir? Yani derslere girme zorunluluğu yoktur, değil mi?

2- Açıköğretim'in sınav sistemi nasıldır? Yılda kaç sınava girerim?

3- Halihazırda bir üniversitede kayıtlıyım ama kaydımı sildireceğim. Açıköğretim'e de normal bir üniversiteye kayıt yaptırır gibi kaydolabilir miyim?

4- 4 yıllık bir bölüm (büyük ihtimalle turist rehberliği) tercih etmeyi düşünüyorum. Tercihimi YGS puanıma göre mi, yoksa LYS puanıma göre mi yapacağım? Eğer tercihim kabul edilmezse (kontenjan dolarsa) başka bir bölüm tercih etme şansım var mı? Yoksa sadece bir kez mi tercih yapabilirim?

5- Kaydımı internet üzerinden yapabilir miyim, yoksa bizzat Eskişehir'e gitmem gerekir mi?

Şimdiden teşekkür ederim.

bildiğin üniversite, kayıt olduktan sonra sınav dönemine kadar evde ders çalışıyorsun. devam zorunluluğu diye bir şey zaten yok, sınıf ortamı falan yok yani tamamen uzaktan öğretim. yılda 4 kez sınav oluyorsun (ders sayısı x 4 tabi).

4 yıl sonunda eline normal diploma veriyorlar, üzerinde açıköğretim falan yazmıyor.
  • tolga asp  (01.07.15 16:54:52)
ahahhahafhfhah

1. hayır dersler internetten takip edilebiliyor istersen, zorla bile değil.
2. yakın zamanda değişti, vize final falan oldu galiba. hafta sonları çıkan okula gidiliyor seçilen ile göre.
3. ikisini birlikte okuyabilirsin. aöf kayıt günleri var, ilk gün git yoksa son günler sıra bitmek bilmiyor.
4. kontenjan yok
5. istanbul aksarayda kayıt bürosu var misal bi de beştaşta var vs. büroları var.
  • aithra  (01.07.15 16:59:05)
hiç açıklayıcı bilgiler vermemişsiniz gençler. olmamış. bro sen de tik at şu cevaplara da okuyup anladığını bilelim.

1. evet bir nevi uzaktan eğitim. derslere katılma zorunluluğun yok. sınavdan sınava giriyorsun sadece. aöf'nin kitapları çok detaylı ve sıkıcı. o kitaplar yerine bütün dersleri içeren bir kitap alıp (örneğin murat yayınları) sınavlara 2-3 hafta öncesinden çalışarak gayet iyi bir şekilde sınavlara hazırlanman ve geçmen mümkün.

2. 1 vize 1 final olmak üzere dönemde 2 kez sınava giriyorsun. vizenin %30'u, finalin %70'i geçerli. vizelerde ilk 4 üniteden, finalde 8 ünitenin tamamından sorumlusun. ayrıca açık öğretimde çan eğrisi sistemi mevcut. aöf okuyanların da ders çalışmadan yalnızca sınava girdiğini düşünürsek geçme notları 30-35 arasında geziyor. dediğim gibi sınavdan 2-3 hafta önce çalışmaya başlarsan rahatlıkla verirsin dersleri.

edit: bu arada vizeler çok önemli. %30 olduğuna bakma. konular zaten az, 70 aldığını varsayarsak 21 puan yapar ki zaten 30-35 gibi bir ortalamayla geçiyorsun. finalden de 30 bile alsan bb ile geçme ihtimalin var o dersi. düşün artık.

3. aöf'de normal bir üniversiteye kayıt yaptırır gibi kaydolabilirsin, evet.

4. kontenjan yok diye biliyorum. tercihini de ygs puanına göre yapıyorsun sanırım, bu 2 cevaptan emin değilim ama. bilene sormalısın.

5. internet üzerinden kayıt yaptırabilirsin.
  • lionel andres  (01.07.15 18:22:50 ~ 18:25:24)
Bu arada diplomanın üstünde TC Anadolu Üniversitesi açık öğretim fakültesi x bölümü diye yazar adı üstünde aöften diploma alıyorsun

  • limoncello  (01.07.15 18:55:49)
benimkinde işletme fakultesi yazıyor, tekrar baktım ve açıköğretime dair bir ibare göremedim.

  • tolga asp  (01.07.15 19:10:10)
@tolga asp İşletme bölümü aslında Açıköğretim değil, yani Açıköğretim Fakültesi değil İşletme Fakültesi'ne bağlı bir bölüm o, o yüzden öyle.

  • amateur  (01.07.15 19:53:51)