adaptörün kablo uçlarını bataryaya değdirip şarj etme

arkadaşım, nokia telefonumun bataryasını kendinde bulunan ucu kırık nokia şarj aletiyle şarj etmeye çalıştı. içindeki kabloları bataryadaki 3 adet plakaya değdirmek suretiyle şarj etmeye çalıştı, + - uçlarından kendisi de tam emin olmadığından tüm ihtimalleri de denedi. yapma zarar verir olmaz öyle dedim. kendisi güya önceden yapmış hiç inanmadım ama o zaten ben demeden yapmaya başlamıştı. bataryayı elindeyken kabloları öyle tutmayı da beceremedi sonra pil telefona takılıyken kabloları deydirdi.

yaklaşık bir hafta oldu aktif wifi kullandığımda bile 2 gün normal giden telefon, wifi kullanmadığım zaman bile 6 saat içinde şarjını boşalıyor. telefon kapalıyken 2 kez tam şarj ettim daha çektiğim anda yarım diş azalıyor. ayrıca ben telefonu sessizde zannediyordum, telefonun hoparlöründen hiç ses çıkmıyor.

bilimsel açıklaması nedir? bataryayı yenilesem hoparler çalışır mı?

pil telefona takılıyken kabloları değdirdiğinde o kablolar telefonun bataryadan elektrik aldığı yere de temas etmiş olmalı. batarya normalde şarj cihazından gelenden daha düşük volt veriyor telefona, ilk cümledeki ihtimalden dolayı telefona olması gerektiğinden yüksek akım gitmiştir ve bu;

1) telefondaki pil sensörlerine zarar vermiştir
2) hoparlörü bozmuştur.

bataryayı yenilesen "hoparler" çalışmaz.
  • cern de cayci olmak vardi  (30.05.15 20:07:19)
"bataryayı elindeyken kabloları öyle tutmayı da beceremedi sonra pil telefona takılıyken kabloları deydirdi."

icerde bir seyleri yakmis olma ihtimali yüksek. bataryanin kimyasini bozar kisa devre yapmak, ters baglamak vs. üstteki yorum genel olarak hakli. caycidan fazlasi da olur gayet.

denilen yöntem calisir evet ama alete zarar verdigi acik ve net. önermem tekrarlamasini. eski telefonlar o konuda cok daha bodoslama, genelde isliyor. telefonlar akillilastikca, bu giris cikis voltaj degerleri akim degerleri hassas bir sekilde degisiyor. mantikli bir hareket olmamis.
  • wiillii  (30.05.15 20:25:29)
cevaplar için teşekkür ediyorum işin garibi bu arkadaşın da telefonu bozuktu ses çıkmıyor falan diyordu. büyük ihtimalle kendi telefonunu da o şekilde bozdu. normalde sadece pil elindeyken yapmakla kalsaydı batarya dışında bir sıkıntı olmazdı ama telefona pil takılıyken yapınca telefon da zarar gördü.

cernde caycı olmak isteyen kardeşim zaten yukarıda hoparlör yazmışım son yazdığım kısımda dikkatsizlikten 'hoparler' yazmışım bariz belli değil mi? :)
  • kapali ayran milliyetcisi  (31.05.15 02:00:07)