sunum gerilimi nasıl kontrol edilir

bazı ilaçlar kullanan arkadaşlar varmış. siz kullanıyo musunuz, kullanıyosanız ne. ben passiflora duydum, diğerleri ne olabilir.

aynanın karşısına geç ve defalarca kendine yap sunumunu.
bir müddet sonra sunumun kusursuza yakın olacağından senin de kendine özgüvenin gelecek ve rahatlayacaksın.

ben eskiden öyle yapardım YK'ya yaptığım sunumlarda. şimdi neredeyse sadece yazarken okuyorum.
  • teritori  (12.05.15 22:35:18)
dideral. sabahta sormuştu biri

  • lorne malvo  (12.05.15 22:37:27)
evde sürekli sürekli tek başına prova edilirse, her ne kadar gerçek sunum başında sıkıntılar olsa da sunumda bir süre sonra rahatlama geliyor, zaten olaya da hakim olduğunuzdan gerisi geliyor yani kısaca çok endişeleniyorsanız prova yapın; sunum başlayınca biraz bocalayabilirsiniz heyecandan ama o durum geçici oluyor, 3-4 dakika sonra konuşmaya da alışınca rahatlama oluyor.

  • gezegen olan pluton  (12.05.15 22:37:52)
ilk o 5 dakika falan elin, sesin titreyecek eğer çok tecrübeli değilsen. ama sonrasında alışıyorsun. bunu aza indirmek istiyorsan pasiflora iyi bir çözüm. birde sürekli tekrar yapmak da fayda var.

  • false pretension  (12.05.15 22:41:24)
1) yaptıkça azalıyor.
2) kendine güvenmen lazım.
3) nefes egzersizleri
4) konuşma sırasında gerginliğe sebep olan ancak sunumun da yapılması zorunlu şeyleri olan bazı hareketleri ufak tricklerle kaçak köçek yapmak filan.

ilaç kullanımını ilk defa duyuyorum ve çok saçma geldi şu an nedense. :)
  • klassno  (12.05.15 22:44:33)
etki sadece fiziksel oluyor, hiç psikolojik değil.

aşırı kendimden emin ve ne söylemem gerektiğini unutmadan konuşuyorum.
sorulara doğru düzgün eksiksiz cevap veriyorum.

ama aşırı kalp ritmi bozukluğu (hatta göğüsün üzerinden belli olduğunu düşündürecek kadar),
''kafada kızarma'',
ellerde ve bacaklarda titreme,
bi de ses tonunda ergenliğe geri dönüş yaşanıyor.
semptomlar bunlar.

edit: buna sosyal anksiyete deniyormuş.
  • uzay receli  (12.05.15 22:48:47 ~ 22:58:56)
buna sosyal anksiyete denmiyor.

  • lorne malvo  (13.05.15 23:31:04)
Topluluk içinde çekinmediğiniz yani sizin tarafta olan biriyle sık sık göz teması kurup arada heyecanlandıkça ona bakarak anlatın

  • turkuaz  (13.05.15 23:45:47)