starbucks çalışanından para kesiyor mu?

merhaba arkadaşlar, dün akşam birkaç arkadaş bu mekana gittik. bende de starbucks kartı vardı, bari dedim para yatıralım da bundan çektirelim bi bedava kahve içeriz belki sonunda diye de ekledim. neyse 4 kişiden ikisi kendileri ödedi, ben ve bir diğer arkadaş benim karta para yükleterek satın almak istedik. parayı yüklettik, kahvelerimizi aldık. diğer iki arkadaş da ödeyip kahvelerini aldı falan gidip otururken baktım, fiş verilmemişti. sadece yükleme yapıldığının fişi vardı. o an şark kurnazlığı yaptık oley be diye seviniyorduk arkadaşlarla. iki kahveyi bedava içiyoruz falan diye fşkljasd. (ay fakiriz işte nabak.) sonra bugün bi arkadaşıma durumu anlatırken, starbucks bi şey kaybetmez olm çalışandan keserler dedi. yani ben de kaybetmeyeceklerini biliyorum, iki kahve ile de zarara sokabilecek değilim elbette -ki adamların kartını alıp kullanıyorum bi kere- ama benim yüzümden birinin günlük yevmiyesinin yarısının kesilmesini istemem. sorum şu, fişleri kesilmemiş bu kahvelerin paraları çalışanlardan kesilir mi?

Ekleme: kahve tutarlarının üzerinde para verdim ve bu para kasaya girdi. Verdiğim meblağ kadar da kartıma yükleme yapıldı. (Yükleme yapılan bu kartımdan kahvelerin ücretini çekmediler.)

işlem nakit ise evet.

  • Frederick Co  (02.04.15 17:50:14)
nakit sayılır mı işlem bilmem ama ben nakit olarak verdim. kasaya o para girdi ve verdiğin miktar kadar karta yüklediler, fakat karttan bu kahvelerin ücretlerini çekmediler.

  • buckminster  (02.04.15 17:53:56 ~ 17:54:21)
Minik donut canavari +1

Bu yuzden 1 lira bile eksik odeme yapsam farkettigim anda yarii yoldan donmuslugum var. Calisana yazik, ne olursa olsun.
  • fraise  (02.04.15 17:54:32)
Soruyu yanlış anlamadıysam siz parasını vermeden kahve içtiniz?

Çalışana bir zararı olacağını sanmıyorum. Çünkü kahve, su, vs. bunlar sayılabilir şeyler değil. O yüzden gün sonunda açık çıkma gibi bir durum olacağını sanmıyorum. Zaten siz bir şey alıp, aaa ben karamel istememiştim siz koymuşsunuz, vs. dediğinizde şak diye değiştiriyorlar. Starbucks müşterilerine kendilerini rahat hissettirmeye çalışıyor. Eğer bunu istiyorsa çalışanlarına da sorumluluk alma şansı veriyordur diye düşünüyorum.
  • bazilika  (02.04.15 17:58:08)
@bazilika özetlemis, kurumsal işletmelerde açık kotası var ayrıca içtigin kahvelere fiş kesilmediyse açık görünmez.

  • aksi kanitlanmadikca cocuktur  (02.04.15 18:01:57)
hayır. fiş kesmedi ise satış yok zaten. Kasa açık vermeyecek. dökülmedir, ücretsiz doldurmadır bir çok neden var tüketilen kahve ile alınan paranın zaten denk düşmemesi için. Takip kasa üzerinden yapılır. Bir hata oldu ise belki bir miktar geç çıkmaları gerekebilir yeniden hesaplama ile.

FAzla para üstü almak, parayı eksik vermek gibi durumlar sıkıntı yaratır genelde kasadakilere.
  • rygard  (02.04.15 18:47:10)
ya çalışandan kesilsin kesilmesin böyle bi durumda rahatsızlık duyup geri dönüp parayı almamışsınız diyecek bi enayi ben miyim? :) sonuçta ödemesini yapmadığınız bi ürünü kullanmışsınız, kahve de olsa herhangi bir başka şey de.

  • hana bi  (03.04.15 00:12:27)
bir kere gittiğimde multinet posu bozuktu, yanımda başka kart yoktu bizden olsun dediler. günde bir ya da iki kahve ikram etme hakları varmış galiba. ona saymışlardır belki.

  • inheritance  (03.04.15 09:30:33)