termodinamik

r600 (n-butane) soğutucu akışkanının basınç sıcaklık tablosunu bulmama yardımcı olur musunuz ? İnternet ortamında sadece saturated için var superheated ve compressed değerleri de lazım.

Çok aramadım siz arayıp bulamadım dediğiniz için. Şurda NIST'in paylaştığı veriler var sıvı bütan için işe yarar mı bilmem: www.nist.gov

Ama bu verileri deneysel olarak elde edip paylaşan yoksa literatürde, gerekli equation of stateleri kullanarak elde etmeniz beklenir. Hangi equation uyar bilemiyorum, çok ayrı kaldım termodinamikten.

İkinci bir seçenekte simülasyon programları. Literatürde bulamayınca ordan bulduklarımızı yazıyorduk biz. ChemCad'de mesela kompresör tasarımı yapabilirsiniz. Girer kompresöre saf bütan, girişte fraksiyon, basınç, bi de kompresör verimliliği ister (default 0.8 alınır genelde piyasakilerin ortalama verimliliğini sağlamak için, ama 1 alın verimliliği bu durumda amaç kompresör gücünü hesaplamak değil nasıl olsa), bir de çıkış basıncını ister. Çalıştırınca girişte ve çıkıştaki termodinamik özellikleri verir. İstediğiniz basınçta termodinamik özellikleri öğrenmiş olursunuz. Ama ChemCad de ilk başta kullanmak istediğiniz termodinamik modeli ister sizden entalpi ve k değerleri için. O konuda da tutoriallarda detaylı açıklama oluyor. Hydrocarbonsa şunu kullan, yksek basınçsa şu daha iyidir gibi. EOS'ları tanımlamanızı ister yani. ASPEN de yapar bu işleri ama, ChemCad crack indirmek daha kolay.
  • gayda  (26.03.15 16:27:20)