Kafayı Yiyeyeceğim Yardım Edin

Almanya'da staj yapmak istiyorum. Kurumdan kabul aldım fakat adını koyamadığım ilginç belgeler istiyor benden. Size bu belgeler tanıdık geliyor mu? Nasıl toplayacağım bunları ben 10 gün içinde anlayamadım. Bi el atın daraldım iyice.

Belgeler
- Your tax ID for the ELStAM method (document from the tax office). Please note: You have to register yourself at the registry office of your residence with your passport, then your tax ID number will be delivered by the tax office. Please submit this document with the ID to us, a copy or scan will also do. The application procedure may take considerable time, please arrange enough time, when applying. Prerequisite for the creation of the document is a personal address / permanent residence at its place of issue. => Bu ne hiç bir fikrim yok
- Enrollment / student status for the entire term of the contract - certificate of matriculation => Öğrenci belgesi galiba
- Current health insurance membership certificate (a copy of the insurance card is not enough!) - the original letter => Bunu SGK'dan alacağım galiba
- Copy of undergraduate / intermediate certificate or diploma / degree certificate, if possible (no transcript of records) => Öğrenci Belgesi Vol. 2
- Copy of your social security card or another document with your pension insurance number (if possible)
- German bank account for the salary => Bunu Türkiyeden nasıl alacağım
- Current and valid residence and work permit for the contract period. =>Ayın 27'sine kadar bunu nasıl alıyım

Uff saglam alman burokrasisi, 10 gunde imkansiz gibi bisey, zira bazilari almanya'da bulunmanizi gerektiriyor.

Almanya vergi ve saglik sigortasi konusunda kesinlikle taviz vermeyen bir sisteme sahip. Bunu bi kenara yazdiktan sonra maddelere gelelim:

1- Vergi numarasi. Bunu almak icin Finanzamt'a (Vergi dairesine) gitmeniz ve kayit olmaniz gerekiyor. Oraya kayit olabilmek icin de ikametgah benzeri bir kagit olmasi lazim elinizde, almanya'da nerede ikamet ettiginizi gosteren. Onu alabilmek icin de dogal olarak almanya'da ikamet ediyor olmalisiniz. (Daha ilk maddeden yatti gibi ama, devam)

2- Sozlesme suresi boyunca ogrenci olarak kalacaginizi taahhut eden bir belge. Ogrenci belgesi olur sanirim.

3- Almanya'da gecerli bir saglik sigortasi sertifikasi. (Sigorta karti kesinlikle olmaz diyor) SGK'dan olmaz diye dusunuyorum, SGK sadece Turkiye'yi kapsar.

4- On-lisans diplomaniz veya sertifika gibi bir seyiniz varsa onu istiyor "mumkunse". Ogrenci belgesi degil.

5- Spsyal guvenlik karti veya numarasi. Bu da yine alman sosyal guvenlik sistemine kayit oldugunuza dair bir belge

6- Alman banka hesabi, Turkiye'den alamayacaginiz bir sey daha...

7- Sozlesme suresince gecerli oturma ve calisma izni. (Eger sirket sozlesmeyi imzalayip size gonderdiyse, o belgeyle konsolosluga basvurduktan sonra 5-6 hafta icinde cikiyor bu en iyi ihtimalle)
  • vudin  (16.03.15 20:59:39)
bir numara için benim de bir fikrim yok açıkçası, yani vergi numaranızı istiyor ama for elstam, yani elektronik vergi numarası demek bu bildiğim kadarıyla. almanya'da geçilen bir sistem üstelik sanırım bu, böyle bir şey türkiye'de var mı? hem bunu almanya'dan mı türkiye'den mi alacaksınız anlamadım keza iki türlü de pek bir anlamsız sizin için.

3 numara, orada kalacağınız süre boyunca bir sağlık sigortası yaptırmanız lazım bu seyahat sigortası oluyor normalde ama uzun süreli kalışlarda, staj vb. ne olur bilemiyorum. bir sigorta şirketiyle görüşün dilerseniz.

6 numara iş bankasından mümkün sanırım, gidin bir danışın. hatta çok kafanıza yatmazsa ziraat banksına da sorun bu ikisinden de mümkün bu çünkü öğrenci olarak başvurduğunuz zaman bu iki bankada almanya için hesap açtırabiliyorsunuz.

en son şık haricinde diğer tüm şıklar bir tek boş günde halledilebilecek şeyler. ama neden 10 gün çok anlamsız bu süreyi uzatmanız lazım.

son olarak bildiğim bir konu değil yalnızca tahminlerimi yazdım ama almanya konsolosluğunun sitesine bir göz gezdirirseniz staj için vize vb. başlıklar altında sorularınıza daha net cevaplar alabilirsiniz belki.

kolay gelsin.
  • bosver nicki  (16.03.15 21:34:25)