Kariyer değiştirme

Arkadaşlar selamlar. 28 yaşında, Marmaray'da şeflik yaptıktan sonra makine mühendisliği kariyerime son verip, software developer olmaya karar verdim. Şöyle bir mantık kurdum kendi kafamda, bugün bir fabrika kurmayı bırak bir atölye açmak bile hayvanat gibi yatırım gerektiriyor. Ancak yazılım alanında biraz zaman yatırımı yaparak birşeyler üretmeye başlayabilirim diye düşünüyorum.
Zaten 10 seneyi aşkındır web tasarımı falan yapıyorum kendim için, ayrıca lise zamanından beri ufak tefek problemlerimi c++ ile çözebiliyorum ama genel anlamda yaptığım şey sıfırdan kod yazmak değil codehack yaparak sağdan soldan bulduğum şeyleri modifiye etmek şeklinde idi.
Şimdi bu noktada kısa bir hikaye anlatmak istiyorum. Üniversite 3. sınıftayım, öğrendim ki bir firma makine mühendisi arıyormuş. Başvurdum, sağolsunlar bana fırsat verdiler ve işe başladım. Mülakatta sordukları soru şuydu: "Autocad biliyor musun?"; gençliğin verdiği cehalet işte "biliyorum" dedim. Okulda falan kullanıyordum Autocad'i ve kullandığım kadarıyla kendimi Autocad biliyor sanıyordum ama işe başladığım ilk gün bir bok bilmediğimi anladım. Çaktırmadım tabi, çünkü adamlar bana güvenerek 24 katlı 3 blok ve alışveriş merkezinden oluşan Ukrayna'da bir konut kompleksi projesini emanet etmişlerdi. Sağımdaki solumdaki teknik ressamları izlemeye başladım. Baktım adamlar mouse'ı neredeyse hiç kullanmıyor; tüm işlerini klavyeden hallediyorlar. Girdim google amcaya "autocad keyboard shortcuts" diye arattım; oradan aldığım bilgileri uygulamaya başladım ama baktım ki öyle direkt olmuyor. Sonra teknik ressamları izleyip onlardan gördüğümü uygulamaya başladım. Böyle böyle autocad'i öğrendim hatta üstüne lisp falan kasarak o teknik ressamlardan daha hızlı ve efektif kullanmaya başladım. zaman içinde üstüne koya koya bir noktaya kadar geldik, öyle ki genç yaşta Marmaray'da dizayn şefliği pozisyonuna layık gördüler.
Yukarıda anlattığım ana sebepten dolayı kariyer değişikliği yapmaya karar verdim. Doktorayı bırakıp MBA yapmak için gurbet ellere geldim. Şimdi javascript öğrenmeye çalışıyorum ama hem belli bir yaştan sonra çok zor oluyor; hem de ben ne kadar ulan şunu biliyorum bunu biliyorum desem de uygulama fırsatım olmadığı için sanıyorum ki ilk işverenime "autocad biliyorum" dediğim kadar javascript biliyorum. E kimse de stajyer olarak bile olsa işe almak istemiyor. Github'a falan bakıyorum, adamlar uçmuş kopmuş gitmiş anlayamıyorum ne yaptıklarını. İşin özü ne halt edeceğimi bilmiyorum. Öyle içimi bir dökeyim istedim.

Benden sadece 1 yaş büyüksün ve benim kariyerim seninki kadar iyi değildi.
2.5 sene önce bir şeye kesin karar verdim ve bu doğrultuda yürüdüm. İnşallah olmak üzere.

Sana nacizane tavsiyem öncelikle gerçekten ne istediğini bil. Bunun için bir hayat koçuna gidebilirsin.

2. Hayallerinden vazgeçme eğer gerçekten istiyorsan.

Saygılarımla
  • EXXE01  (08.03.15 07:27:30)
selam,

yazılım yapmıyorum ama ben de IT sektöründeyim. nacizane görüşümü yazayım.
açıkcası doğruyu söylemek gerekirse işin zor. çünkü eğer SW developerlık yapmak istiyorsan, türkiyede yaşıyoruz, genelde ilk bakılan etiket oluyor. takdir edersin ki makina mühendisliği ne alaka diyecekler. eğer yazının en başındaki gibi freelance veya grişimcilik türünden işler deneyeceğim dersen. çevre ve deneyim gerekiyor. evet bu tür işler bir fabrika kurmak gibi masraflı değil fakat bunların da kendilerine göre çeşitli zorlukları var.

kolay gelsin.
  • eloharp  (08.03.15 08:28:46)
Hobi olarak yine yap :) abicim şaka bi yana gül gibi elinde mesleğin tecrüben var 0 dan stajer olarak işe başlama. Bu yazılım işleri de çok ayağa düştü liseli çocuklar yapıyor hindistanda orda burda neyse sen bilirsin. Evli misin bekar mısın bilmiyorum ama ilerde kızın babası ne iş yapıyorsun dediğinde makina mühendisiyim tünel yapıyoruz demek var home office bilgisayar başındayım demek var. Karar senin.

  • kelepir  (08.03.15 11:20:13)
bugun bir fabrika kurmayi birak cumlenden mutevellit ayni mantikla kurulan yuzlerce binlerce yazilim sirketi var. zaten kosgeb direk yardim ediyor teknokentlerde ucretsiz ofis sagliyor.. web tarafinda para yok masaustu programciliginda yine girla sirket var mobil yazilim en mantikli olani ama o isler cidden senin de gordugun uzere kolay degil ciddi inovatif bi fikir ve sonrasinda altyapi lazim. hem junior olarak gireceksin bir yere aldigin ucret onceki islerine gore dusuk olacak bence bu motivasyon eksikligi yaratir. alternatifin olmasa yardir hocam derdimde referanslarin iyi kurumsal sirketlerde guzel pozisyonlarda guzel paralar kazanabilirsin.

  • Golgi  (08.03.15 11:36:59 ~ 11:38:07)
eldeki kuş daldaki kuştan iyidir. bırakma mesleğini.

yazılımcı falan değilim ama düşünsel işler her zaman fiziki-uygulamalı işlerden zor olmuştur. fabrika açmak zor tamam da, üretim hattını bişeyini ufaktan kurduğun anda alıp yürürsün büyük hatalar yapmadığın sürece.

bir de iki tecrübe bir hayat sığmaz derler. bu kararı üniversite son sınıfta vermiş olsan neyse, şu saatten sonra alacağın karar resmen 2. bir hayata başlamak kadar riskli ve zor.
  • calligrapher  (08.03.15 11:51:41)