<Windows root > \system32\hal.dll. hatası

dün bilgisayarımız normal normal çalışırken bu sabah açtığımda <Windows root > \system32\hal.dll. hatası ile karşılaştım. dosya eksik veya bozukmuş. dosyanın kopyasını yeniden yüklemem gerekiyormuş ama benim elimde ne orjinal program cd'si nede başka birşey var. ben şuan belgelerimi kurtarma derdine düştüm. bi bilen varsa bi yazarsa şöyle şöyle yap belgeleri kurtar dese sonrası kolay. 'yedekleseydin' demeyin lütfen.
edit: hata notebook'da oluşmuştur.

elimde sadece windows yüklendikten sonra oluşturulan kopya cd var.
usb bellek var ama bilgisayar tanımıyor. boş dvd var.
hata veren pc ile aynı masada duran pc den yazıyorum.
hata veren notebook yazdığım desktop
  • komnoktatere  (21.08.09 15:02:51)
support.microsoft.com

surada adim adim anlatmis. bir deneyin.
  • dahicocuk  (21.08.09 15:09:47)
once en kolay yoldan bahsedeyim.

donanim ile aranizin iyi oldugunu dusunerek, nb (notebook) hdd (harddisk) 'ini desktop'a takip (sata kablosuyla) belgelerinize ulasabilirsiniz. bu sayede desktopta varolan hal.dll dosyanizi nb hdd'inizn system32 klasorune kopyalama sansiniz olacaktir.

yazilim olarak, bircok farkli sekilde yapilabilir.

bir adet windows xp bootable cd'si ile repair edilebilir. (elinizdekinin bootable winxp olup olmadigini kontrol ediniz)
(git: www.youtube.com

elinizdeki cd'nin orjinal kopya oldugu dusunulerek; Recovery Console Calismasi durumunda izlenecek yol:

Attrib -H -R -S C:\Boot.ini
DEL C:\Boot.ini
BootCfg /Rebuild
Fixboot

yukardaki islem gerceklesmedi, telasa gerek yok.

bos dvd'niz oldugunu soylediniz. bundan 2 sekilde yararlanabiliriz.

1. olan internet baglantinizla ilgili, eger hizli baglantiniz mevcutsa,

(git: perfectxp.blogspot.com)

adresten xp'yi cekiniz. dvd'te yaziniz. cd bootable olacaktir. sistem cd'den baslatip minixp'yi seciniz. sistem cd'den acilacaktir. sasirmayiniz.

burada, sisteminizden C:\WINDOWS\Driver Cache\i386 klasoru icindeki driver.RAR dosyasini aciniz.

icindeki hal.dll dosyasini extract ediniz. ve system32 dizinine kopyalayiniz.

bilgilendiriniz.
  • that was just a dream  (21.08.09 15:45:22 ~ 16:01:46)
teşekkürler teşekkürler ler er.. açıldı. her iki yoldanda yardım alarak başardım. eksik olmayın :D

  • komnoktatere  (21.08.09 16:19:15)