ayakkabıdan anlayanlar/sıkan deri çizme

2, 3 gündür giymeme rağmen hala açılmayan bir çizmem var, deri açılır çizmede de potluk oluşmasın diye 38 numarayı aldım fakat ne çizme açıldı, ne de ayaklarım rahat edebiliyor. Giydiğim için değiştirmeye yüzüm de yok zaten versem de almazlar. Kalıba vermek işe yarar mı bir de onun için boşuna para vermeyeyim, evde denediğimde işe yarayabilecek veya kalıp deride işe yarar diyebilecek olanlar, akıl verecek olanlar var mıdır?

teşekkürler.

ben de yasadim bu sorunu iki uc degil de yedi sekiz giymeden sonra acti ben acmayacagini dusundum sizin gibi kaliba vermek icin aldigim yere goturdum uygun kalip yokmus o subelerinde ama sinradan giydikce acinca iyi ki olmamis dedim.

  • mula  (24.02.15 13:48:30)
uzmanı geldi açılın :p (babam ayakkabı tamircisi, ondan dedim)

çizmenin nerden sıktığını söylersen daha iyi olacak. yani burnu mu sıkıyor yoksa enden mi sıkıyor? burnu sıkıyorsa üzgünüm pek açılmaz. ama enden sıkıyorsa kalıba vermek işe yarar. topuk kısmı vuruyorsa yükseltilmesi gerekiyordur.
  • pokerface  (24.02.15 14:04:34)
pokerface, enden sıkıyor ayakkabı, özellikle parmaklarımın yukarısındaki kemikli kısım varya orası.

  • merhume  (24.02.15 14:10:41)
bir videoda görmüştüm ama denemedim, sıkan ayakkabım olursa ilk fırsatta deneyeceğim: buzdolabı poşedine suyu dolduruyorsun ve ayakkabının içine güzelce yerleştiriyorsun. sonra buzdolabında 1 gün dondurucuda bekletiyorsun. Buzun genleşmesiyle ayakkabı orantılı şekilde açılıyor. Ertesi gün çıkartıp buzun kendi kendine erimesini bekliyorsun.

  • betsy  (24.02.15 14:21:47)
zaten gerçek deri ise ayakkabı şunu dene önce. açılmazsa kalıba verirsin.

bir bezi ılık suyla ıslat, hatta sıcak da olabilir. sıkan kısma koy geceden şöyle peteğin yanı gibi sıcak bir yere. öyle dursun. sıcakta gevşer çünkü deri. ayakkabının içine elinde varsa kalıplardan koyabilirsin ya da gazeteleri top top yapıp doldur ki içerden de dışarı doğru baskı olsun.tamirciye götürdüğünde o da (eğer yeni makinelerden kullanıyorsa) ısıyla açacaktır çünkü. babam ayakkabılarımızı dükkana götürmeye üşendiğinde böyle yapıyor çünkü :)
  • pokerface  (24.02.15 14:48:39)
deneyeceğim söylediğini :) çok teşekkürler.

  • merhume  (24.02.15 15:02:10)