ALES'e nasıl hazırlanayım.

merhabalar. öncelikle bu konu hakkında tamamen bilgisiz olduğumu söylemeliyim. asistan hekim olarak bir hast. görev yapıyorum. bölümümün de bilgisi dahilinde bir konu hakkında doktora eğitimi için başvurdum. başvuruda ales yerine tus temel puanının da geçerli olduğu söylendi.ancak, garip bir hesaplamaları oldu. şöyle ki, aldığım puan ile yaklaşık 11.000 hekim arasından ilk 500'e giren birisi olarak ales'e göre hesaplandığı zaman 70 veya 71 puan olarak değerlendirdiler. Ales'in üst puan sınırını bilmemekle birlikte, bana bu hesaplama sistemi saçma geldi. Bundan ötürü de, okul ve ingilizce düzeyim gayet iyi olsa da, istediğim yere giremedim. ben de ilkbahar ales'ine girmeyi planlıyorum. iyi bir kitap öneriniz veya yapmam gereken başka şeyler varsa öğrenmek isterim.

Tıp mezunu olduğunuzu dikkate aldığımızda 85 puanı çalışmadan da alırsınız. Son 5 yılın çıkmış sorularını da çözerseniz 90 üstü alırsınız

  • rebelmummy  (11.02.15 18:43:13)
geçmiş sınav sorularını çözme bence, çünkü sistem çok değişti ve sistem değiştikten sonraki sınav soruları yayınlanmıyor.

2010'daki sınavı çözdüğümde 25-30 dk falan arttırmıştım ama 2014 sonbahar sınavına girdim ve 5-6 soru yetiştiremedim. sorular kesinlikle zor değil, türkçe okuduğunu anlamadan ibaret ve matematik soruları da öss'deki mat1 soruları gibi. Bu sınav için bilgiden çok pratik lazım kesinlikle.
  • bobinhoo  (11.02.15 19:10:02)
cevaplar için çok teşekkür ederim. çıkmış soruların verilmemesi hususu ales'te de geçerli sanırım?

  • mdmfk  (11.02.15 19:19:25)
ösym tarafından açıklanmaması olacaktı @prhn

  • mdmfk  (11.02.15 19:48:37)
@pnrhn evet. Burada da anca %10'u gösteriyorlar.. üzücü. teşekkürler..

  • mdmfk  (11.02.15 22:45:00)