The Sopranos dizisindeki insan ilişkileri

Sözlük bu diziyle ilgili merak ettiğim bir durum var. Bu diziyi aralıklarlada olsa izliyorum, garip bir başlangıç yaptım komik ama j.gandofini ölmeden 10 gün önce diziye başladım ve şu an sonuna yaklaştım. ilk başlarda ne yalan söyliyeyim hiç sarmamıştı ama sonra garip bir bağımlılık yarattı ve sonlara geldim. bence insan ilişkilerinin ve iç güdülerinin sık işlendiği, bilinç altımızı kurcalayan, dramadan çok bir psikolojiik dizi.

Dizide dikkatimi çeken hatta yoksa biz türkler mi normal değiliz diye beni düşündüren o kadar karakter var ki... dizide olan onlarca karakterden biri bile normal insani duygular yaşamıyor, sevgi-saygı çerçevesinde nerede nasıl hareket edeceğini bilmiyor. Herkes bana göre psikopat buna hemen hemen her karakteri dahil ediyorum. yani sırf mafya kaptanları değil. hani tony'nin kayınbiraderi bobby ve küçük carmine biraz normal. karakterlerin hiçbiri ne birlikte geçen zamana saygılı ne de karşılıksız iyilik yapma yetisine sahip. herkes bencil. Evet samimiyete gelince herkes samimi, herkes birbirinin yüzüne gülüyor, aşırı uç şakalar ve argo var ama iş ufacık bir insani meseleye geldi mi hep çıkarcılık göze batıyor en ufak meselede bile.

gerçek hayatta da buna benzer işleyişler var ama bu dizide çok ileri düzey geldi bana. Bilmiyorum abd'de önceden aile ilişkilerini gözlemleyecek kadar bulunmuş ve diziyi izlemiş arkadaşlar bu konuda ne düşünüyor, gerçekten bu tip aile ilişkileri mi var? Yani demek istediğim serbestlik veya rahatlık değil şu fazla samimiyet ama az sevgi ve bağlılık durumları

adamlar mafya takır takır adam öldürüyorlar normal ilişkileri olmasını beklemek anlamsız bence.

  • nuka cola  (10.02.15 17:05:40)
Yeni kuşak dediğin gibi bize daha yakın ama yine ben kendim adıma o yaşam tarzına pek yakın değilim o ayrı mesele ama samimi söylüyorum bu kadar yav,ak karakterin bir arada olduğu başka bir dizi görmedim, ya eşleri bile problemli. carmelanın pariste yemek masasında çocuğunu ve eşini kaybetmiş bir anneye çocuğunu ısrarla hatırlatıp moralini bozması ne kadar iğrençti. hepsi dengesiz. 13-14 yaşında olan bir çocuktan daha mızıkçı ve aşırı benciller.

tony kendisini seyirciye kendini fena ısındırıyor ama gerçek hayatta mafya yönünden bağımsız olarak söylüyorum yüzüne tükürülecek bir adam. hele o paulie'nin gerçek annesinin teyzesi olduğunu öğrendikten sonra yaptıkları çok iğrençti. düşünsene tony'nin dediği gibi yapmayıp şirketi satmaya çalışan çocuğa borç kestiklerinde annesi ağlayarak tony'e parayı ben ödeyim diye yalvarmıştı. paulie de ağlayan anneyi görünce odadan çıkıp ağlamıştı. dedim he birde kanser ya belki az biraz duygusala bağlar. senarist neyin kafasındaysa paulie hemen ardından tam tersine o acıyı kendi yaşadıklarıyla özdeşleştirip tonny'nin affettiği çocuğun dizini kırdı ve aylık 4000 papel istedi. paulie ilk başlarda sille birlikte patrona çok bağlı eski tipler gibiydi ama vito tony komadayken rahatça aklını çeldi. baktı çıkacak komadan hemen yardımı götürdüler carmelaya.

moltisanti, adriana kendisine izlendiğini itiraf ettiği halde kızın ölümüne göz yumdu tamam hadi burası normal kendi güvenlikleri için diyelim ama tony de hiç acımadı ki o kıza bir şeyler beslediği halde. zaten her dişiye besliyor o ayrı. moltisanti film meselesinde saçmaladı ama tony'nin aklına bu karakter benzerliğini carmela soktu. moltisantinin ünlü arkadaşı da ayrıca ben yazdım o karakteri derken çok belli etti. zaten yüzü morarmış haldeydi basit oldu o sahne daha 2 dakika önce ben şahsen tahmin ettim tony'nin yüzündeki morluktan anlayacağını.

Tonny'nin, bobbynin göl kenarındaki evinde alkol aldıktan sonra kız kardeşine ağzına al janice ağzına al, köprü altında kimlere verdin gibi şeyler söylemesi komikti ama bir o kadar da bana abd'deki abla-kardeş ilişkilerine yuhh dedirtti. Yani ya normal bunlar amaerikadaki old country italyan ailerinde ya da senarist o işleri yapmış italyan amerikalıları feci halde kötü gösteriyor. ama eğer dizinin çekiciliği arttırmaksa istediği veya farklı kılmaksa amacı onlar ayrı mesele ama dizi için bile olsa bu kadar abartılmaz ne bileyim.
  • kapali ayran milliyetcisi  (10.02.15 21:29:30)