partnerinizi/sevgilinizi/eşinizi seçerken

karar vermenizde etkili olan özelligi neydi? niçin o ama başkası değil? nedir onu farklı ve değerli kılan? genel cevaplardan ziyade spesifik cevaplar olursa ne güzel olur.

Çalıştığım yerde bi arkadaşım 2 yaşındaki bebeğini hastane ihmali yüzünden kaybetti. "Böyle bi olay yaşarsam destek olabilecek biri mi?" Sorusunun cevabı etkili oldu bende. Biraz saçma ama gerçekten kaderde hayatın en dibini görmek varsa, o cehennemde beraber yaşayabileceğin biri mi, bunu düşünmek lazım sanırım.

  • chieko  (27.01.15 23:23:49)
Uzun biraz ama ozet gecmeye calismistim zamaninda:

eksisozluk.com
  • crown  (27.01.15 23:24:54)
cilli olmasi en onemli etkenlerden biriydi.

  • nawres  (27.01.15 23:26:17)
İyi niyeti, nezaketi, fikirleri, cinselliği, boyu ve kilosu. Hepsi de çok önemli. Biri eksik olursa sevgilim olamaz.

  • yirmisantim  (27.01.15 23:26:25)
sanatla ilgilenmesi ve entellektüel birikimi bence en önemli kriter. güzellik çirkinlik geçici şeyler.

  • bruceandwayne  (27.01.15 23:27:20)
gülüşleri

  • khul  (27.01.15 23:34:51)
@chieko yazmak için girdiğim şeyi ifade edemeyeceğim şekilde, iyi, net anlatmış.

İnsan dürüst olabilir, kolay bir şey. Yakışıklılık/güzellik hem göreceli hem opsiyonel değil çoğunlukla, eğlenceli olmak da zor değil. Alışkanlıklar, tavırlar değiştirilebilir. Çoğu mühim bunların ama zamanla, uyumla halledilebilir şeyler. Zor zamanalrda, dibe vurmuşken bir insanın yanında olabilmesi, vicdan rahatlatmak için değil ama gerçekten senle güçlükleri kolaymış gibi yaşayabilmesi çok önemli.
İlk tercihim kesinlikle bu olur. Bunu yapan adam seviyordur da zaten, diğer çoğu şık tiklenmiş oluyor otomatikman.
  • oranjlaturanj  (27.01.15 23:41:31)
Zamanında şöyle yazmışım, kopyala-yapıştır yapayım, çok az da modifiye edeyim.

İlk baktığım şey insan olup olmadığı. Ama bu da "Adama bakarım adam mı diye" gibi değil. Biraz kelimelere dökmesi zor olan bir şey, insancıl diyebiliriz sanırım. Merhamet sahibi mi, nazik mi, duygularını rahatlıkla paylaşabiliyor mu, başka insanlar için sorumluluk alabiliyor mu, hümanist mi; bu gibi şeylere bakıyorum. Bu da erkek olduğunu unutsun demek değil. Cinsiyetiminizin getirilerini yaşayalım sonuna kadar, ben kadın gibi hissedeyim ve o da erkekliğini hissetsin benimleyken sonuna kadar. Ama her şeyden önce insan olsun olabildiğince. Bana iyi, garsona kötü davranmasın. Mütevazi olsun. Hem olduğu insana hem de olduğu erkeğe hayran olayım.

Eğitim konusunda da etiketinden ziyade kurduğu cümleler dikkatimi çeker. İki kelimeyi bir araya getiremeyen bir insanla hayatta birlikte olamam. Cümlelerini kafamda düzeltmekten karşımdakine dikkatimi veremem.

Bazı kusurları mutlaka olsun, robotluk derecesinde mükemmel olmasın; hatalarıyla sevmek isterim ben karşımdakini. Hatta o kusurlar daha da insana özgü geldiği için çok da hoşlanabilirim. Kusur derken de "Çok çapkın" gibi ilişki bitirici kişilik özellikleri değil de "Çok sakar", "Heyecanlanınca parmakları titriyor", "Şeftaliyi tutamaz, huylanır" gibi şeyler veya belki biraz daha fazlası olabilir. Birbirimizi rahat okuyabilelim, kapalı kutu olmasın; içi dışı bir olsun. Merak edecek veya ettirecek şeylerimiz olmasın. Kişiliği olsun, o kişiliğin dışına çıkmakta zorlansın. Onu tanımlayabileceğim sıfatları olsun. Örneğin, biri "kararlı" dediğinde aklıma ilk o gelsin. Başka sıfatlar da olabilir. Kendi kişiliğini kabullenmiş olsun, kompleks sahibi olmasın. Yanında rahat olayım, kendimi olduğum gibi açtığımda o da olduğu gibi açsın. Her yanımızdan doğallık aksın. Mutlu da olabilir, mutsuz da ama ikisini de yaşamayı bilsin. Bir de ten uyumumuz olsun.

Para kazanmasa da olur ama çalışma ona batan bir şey olmasın. İşini keyifle yapsın.

Bir şeye hiç gelemiyorum, o da sinirlilik. Yüksek ses beni çok korkutur ve birinin sesi haklı veya haksız yükseldiğinde titremeye başlarım. Bu da kronik veya sık olan bir şeyse o insanın yüzüne bakamam. Bu sevgili değil, her insan için geçerli.

Bunlar yüzünden o.
  • aychovsky  (27.01.15 23:43:14 ~ 23:45:39)
Rahat olması. Ufak tefek şeylere takıp hayatımızı dar etmesin, espri kaldırsın ve şu hayatta birbirimizin yanında olduğumuzu bilelim. Ben onun tarafında olayım; o da beni desteklesin. Ohhh yazarken bile huzur doldum be!

  • Silsile  (27.01.15 23:43:40)
İyi yemek ve masaj yapması.

  • arnold schwarzeneger  (28.01.15 07:45:36)
memelerinin büyük olması.

  • mermize  (28.01.15 08:06:01)
"neden o" sorusuna cevap veremeyecek karmaşıklığı vermesi.

  • widee  (28.01.15 08:14:07)
Biçimli vücut, güzel popo, düzgün bir zeka ve düzgün karakter. Bundan başka bişey aramıyorum. Bi kere bulur gibi oldum, elimden kaçtı. Uzun bacaklı ama gerizekalı kızların arasından sıyrılmasına sebep olan şey de bana değer vermesi ve birlikte sıkılmadan sohbet edebilmemizdi. Bi daha da denk gelmez.

  • deadline  (28.01.15 08:15:43)