Birdman (SPOILER)

Şimdi baş karakter sikindirik fantastik filmlerle ünlendiği için, kendini daha sanatsal projelerle kanıtlamaya çalışan bir zat. Ve mazisinden kurtulmaya çalışsa da Birdman karakteri sürekli yakasında.

Bu Birdman ismiyle, kostümüyle, ses tonuyla direkt Christopher Nolan'ın The Dark Knight'ını çağrıştırıyor. Hatta hayali Birdman karakteri direkt "Birdman: A Penis Rises" diye bir cümle kuruyor. Batman: The Dark Knight Rises'a atıfta bulunarak.

Anladığım kadarıyla Inarritu Hollywood'un ucuz gösterişli, gişeye odaklı sinemasıyla taşak geçiyor. Ama bunun için yanlış üçlemeyi seçmemiş mi? Sonuçta Christopher Nolan'ın Batman filmleri Fantastik aksiyon sinemasının en gerçekçi, sanatsal düzeyi en yüksek filmleri. Özellikle The Dark Knight anlatımıyla, oyunculuklarıyla çoktan efsane olmuş durumda.

O kadar abuk subuk film varken sektörün bu yönünü yermek için neden en iyi filmi seçilir ki? The Dark Knight mesela o olumsuz kriterlerin hiçbirini taşımıyor.

Birdman'i ben mi anlamadım acaba?

ona bakarsan robert downey jr. ve ironman de geçiyor filmde. bunlara taşak geçme, aşağılama değil, muzip göndermeler diyelim. nihayetinde komedi yönü de olan bir film. film boyunca bir sürü oyuncuya, broadway ünlüsüne, esere vs. göndermeler yapıldı. nolan'ın üçlemesine ayrıca laf geçirme gibi bir durum yok sen öyle hissetmişsin. ayrıca dark knight istediği kadar güzel film olsun, sonuçta pelerinli taytlı bir adamın kötü adamları kovaladığı bir film, süper kahraman filmleri temelden sakat. bana da her zaman saçma gelmiştir.

  • sir gawain  (20.01.15 14:42:19 ~ 14:48:14)
Michael keaton, önceki batman uyarlamalarının aktörüydü. Bence burada kendi hayatına ilişkin gönderme var.

  • cok iyi yol  (20.01.15 14:45:32)
cok iyi yol +1
Nolan'a değil Keaton'ın Batman'ine bakmak lazım.

  • whoosie  (20.01.15 15:07:19)
Doğrudur ama Birdman'in ses tonu ve A Penis Rises demesi, daha çok Nolan'ın filmlerine atıftı bence.

  • mountaincat  (20.01.15 15:10:18)