Almanya'yı bilenler...

Şu şehirleri 'en görülesi olan'dan 'gitmesen de olur' skalasına oturtarak yukarıdan aşağıya bir sıralama yapabilir misiniz?
Dresden
Berlin
Frankfurt
Köln
Bonn
Munich
Düsseldorf

dresden
koln digerlerine gitmesende olur.

  • oharro  (10.01.15 21:23:15)
benim için

munich
dusseldorf
köln
bonn
dresden
frankfurt

(köln kölsch birasından dolayı yukarıda sadece)
  • nimberjack  (10.01.15 21:24:13)
En görülesi olan Berlin, diğerlerini görmesen de olur. Onun harici illa sıralama yap dersen,

Berlin
München
Dresden
Köln
Düsseldorf
Bonn

Frankfurt'a henüz gitmedim. Ama gidenlerin anlattığı kadarıyla orada da pek bir şey yokmuş. Almanyanın manhattan'ı diyorlar, bizim 4. levent gibi bir şehir. Gökdelenler falan varmış.
  • fayfim  (10.01.15 21:59:07)
münih
köln, düsseldorf, bonn(bunlar dip dibe zaten, gitmişken gör hepsini çıksın aradan. ama içlerinde sıralama yapacak olursam düsseldorf, köln, bonn olurdu yine. ayrıca bonn genel sıralamada sondan ikinci diyorum.)
berlin
frankfurt
dresden

bu şehirlerin hepsini gezmiş biri olarak, dresden'e uğramanı gerektirecek hiçbir şeyin olmadığını dipnot olarak ekleyeyim.
  • naelektrisan  (10.01.15 22:05:10)
bence dresden berlin köln diğerlerini çok bilmesem de son sıra frankfurt :)

  • zeytinyaglicinseddi  (10.01.15 22:06:44)
naelektrisan altina imzami atarim

  • Sarix  (10.01.15 22:21:40)
Bonn ve Munich dışında hepsine birden çok defa gittim.Berlin ve Dresden'e git diğerlerine gitme derim. Dresden Almanya'nın en güzel şehirlerinden biri. Üstte Dresden'e laf eden arkadaşları Dresden diye başka yere götürmüşler sanırım.

  • turkuaz  (11.01.15 04:21:40)
dresden'i beğenenlere inanamıyorum. hele berlin'in üstüne koyanlara böyle bakıyorum O.O
dresden'e gitmesen de olur kesinlikle tırt bi şehir.
fakat berlin <3 <3 <3 dünyanın en güzel şehirlerinden.

bu arada saksonya'da yaşadım bi süre. berlin'e de sayısız kez gittim kaldım filan, dresden'e de.

diğer şehirlerden de frankfurt biraz para piyasası merkezi. münih desen çok resmi bi yer. yani aslında diğerleri birbirine benziyor. git yani. bi şey kaybetmezsin.
  • eskiden sizofrendim simdi iyiyiz  (11.01.15 04:37:34)
Ben de geçen sene Saksonyada yaşadım 3 ay. Dresden sanatsal mimari açısından muhteşem bir şehir.Şehir mimari olarak güzel değil muhteşem.Üstelik tarihi bir hikayesi var.Merak eden google'lasın.Berlinle karşılaştırmak gereksiz.O tarafa giden Berlini de görmeli Dresden'i de.İkisi arasında seçim yapmaya kasmak gereksiz ama Dresden'e tırt şehir diyen kusura bakmasın olaydan tamamen bihaberdir.

  • turkuaz  (12.01.15 13:17:32)
off biliyoruz olayı ya, herkes herkesi ezme derdinde. mimarinin de çoğu restorasyon allah aşkına mimari mi kaldı bombardımandan sonra? en ünlü yapısı olan frauenkirche baya baya gıcır gıcır yani. zaten ne olacaktı ki? kilise yıkıldı. komple. taşları toplayıp yeniden yaptılar.

tamam şehrin o yıkımdan toparlanmasına saygı duyuyorum, bu bambaşka bi şey. ama bence gidip gezilecek bi yer değil. sıkıcı. şehirde yapacak bi şey yok. underground house ya da rapper mekanları var yani. aman giden gitsin de, öyle mükemmel bi şehir beklemeyin yani. zaten şu aralar göçmen karşıtı protestoların almanya'daki merkezi dresden. gidin istiyorsanız. bana ne.
  • eskiden sizofrendim simdi iyiyiz  (12.01.15 22:43:12 ~ 22:43:47)