salonda egzersiz yaparken

cok agirlik az tekrar mi? az agirlik cok tekrar mi?

  • papillon7  (28.12.14 16:56:12)
kasları şişirmek ve güçlenmek için çok ağırlık diye biliyorum ben. az ağırlık çok tekrar ne işe yarar emin değilim belki dayanıklılığı arttırır. ani patlama ile uzun süreli çalışma farkı gibi. tabii bunlar tahmin işin uzmanları gelirlerse net bilgi verirler.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (28.12.14 16:56:23)
az ağırlığa bir zaman sonra kaslar alışıyor sadece formu korumaya yarıyor diye biliyorum o yüzden, daha fazla ağırlık+1

  • c1b2k3  (28.12.14 17:01:36)
Yağ yakmak istiyorsan az ağırlıkla süperset işe yarıyor mesela. Önceden bölge çalışılmış, bir kas kütlesi var ama o kadar sert ddeğilse ağırlık arttırılmalı, geerekirse tekrar azaltılmalı.

  • Cursed Chico  (28.12.14 17:51:41)
amaç? sadece kol göğüs geliştireyim diyenlerdensen fark etmez ikisi de.

ciddi programlarda genel eğilim, her hareket için formunu bozmadan kaldırabileceğin son ağırlığı baz alman, başlangıç seviyesindeysen o ağırlığın %50-60 ını nispeten çok tekrarlarla, hareketi doğru yapmaya çalışarak (yani düzgün formda), misal 8-12 tekrarlık setlerde yapman. (3-5 set arası, izole ettiğin kas grubunun kuvvetine bağlı olarak setlerde min. maks. bu)
bir sonraki seviyede maksimumunun %60-75 civarı ağırlıklarla 6-8 tekrarlı 3-5 set.
son seviyede, maksimumunda (ve her hafta belli oranlarda ağırlık arttırarak), 4-5 tekrar, formunu zaten artık iyice oturtmuşsun, vücudun dengeli, 3-5 set.
elit powerlifter, atlet tayfası maksimumlarını (ki bu adamların maksimumu mesela squatta 220 kg) bir iki defa kaldırıyorlar.
naim süleymanoğlu mesela, zamanında olimpiyata maksimumunda, günde iki üç defa kaldırarak hazırlanıyor. adamın bütün aksiyonu o. nasıl sporsa bu..
  • namus ninjası  (28.12.14 17:52:25 ~ 17:53:02)
Kürsüz kas gelişimi için en iyi tekrar aralığı 5-6. Ama öncesinde yormayacak ağırlıklarla daha yüksek tekrar sayısında setler yapılmalı. İzolasyon yapılacaksa da daha yüksek tekrarlara çıkılabilir.

  • arnold schwarzeneger  (29.12.14 07:57:26)