The Godfather Part II Soru (Spoiler, Spoiler, Spoiler)

Şimdi aşama aşama gidelim :
Michael'ın evine Hyman Roth saldırı düzenliyor.
Michael bu saldırıyı Hyman Roth'un yaptığını biliyor ve bir plan yapıyor.
Önce Roth'un evine gidiyor ve ona bu saldırıyı Rosato Kardeşler'le barışmayı kabul etmediği için Frank Pentangeli'nin yaptığını söylüyor. Çıkarken de "Pentangeli kendini ölü bilsin bir sıkıntı var mı?" gibisinden izahat yapıyor. Hyman Roth her şeyi okeyliyor.

Sonra Pentangeli'nin evine gidiyor. Ona da gerçeği bildiğini ve Hyman Roth'un onu öldürmeye çalıştığını söylüyor. Pentangeli direkt savaş açalım dediğinde Roth'a yakın gözükmek istediğini ve o efsane "Dostlarını kendine yakın tut; düşmanlarını daha yakın" lafını söylüyor. Bunun için de Roth'un himayesindeki Rosato Kardeşlerle bir anlaşma yapması gerektiğini söylüyor. Böylece Roth'a onunla aramda sorun olmadığını göstermiş olurum diyor.

Daha sonra Pentangeli, Rosato Kardeşlerle barışmaya gittiğinde Rosato'lar onu öldürmeye çalışıyor, bir şekilde Pentangeli kurtuluyor ve Michael'dan şüphelenerek düşmanlık yapıyor.

Şimdi sorum şu: Michael Roth'un ona saldırdığını biliyor. Bunu film boyunca anlıyoruz. Sırf ona yakın gözükmek için neden Pentangeli'nin saldırdığını ve onu öldüreceğini söyledi. Sonrasında Rosato Kardeşlerle Pentangeli'yi barıştırmak biraz mantıksız değil mi? Çünkü Roth'a Pentangeli'nin artık düşmanı olduğunu söylediği vakit Rosato kardeşlerin Pentangeli'yi öldürme ihtimali çok yükseldi. Stratejik olarak Michael'a bu ne kazandıracaktı ki anlamadım? Sonuçta bir adama hem onu öldürmek istediğini söyleyip, hem biriyle barıştırmak için aracılık edemezsin. Böyle de bir mantık hatası var.
Kitabını okumadığım için bilmiyorum, acaba bu kitapta detaylarıyla anlatılıyor mu?

@merhaba yönteminde bir mantık hatası var ama onu soruyorum.

  • mountaincat  (26.12.14 19:53:51)
Yok anlamadın.
"Sonuçta bir adama hem onu öldürmek istediğini söyleyip, hem biriyle barıştırmak için aracılık edemezsin."
Böyle bir mantık hatası var diyorum. Yani hem Roth'a Pentangeli'yi öldüreceğini söylüyor. Hem de sonrasında "Ya ben bi aracılık ediyim de senin himayendeki Rosato'larla barışsın" mı diyor yani? Burada bir gariplik yok mu?
  • mountaincat  (26.12.14 20:07:46)