Fransa'ya Vize Başvurusu Reddedilmesi

Merhaba,
Fransa'ya gidecek bir arkadaşımın yaptığı vize başvurusu gidiş amacı açık değil gerekçesiyle reddedilmiş. Vize başvuru formunda turizm amacıyla gidildiği belirtilmişti, ayrıca gidiş dönüş uçak biletleri ve otel rezervasyonu dahil olmak üzere istenen tüm belgeler eksiksiz verilmişti.
Uluslararası hukuktan anlayanlara soruyorum, konsoloslukların böyle kafalarına göre eksiksiz olan başvuruları reddetme hakları var mıdır? Aynı başvuru tekrarlanırsa kabul edilme ihtimali olur mu? Ayrıca bu nasıl iştir, hem gerekli dünya kadar belgeyi topluyoruz, hem dünyanın parasını vize ücreti olarak bayılıyoruz, hem de başvuru reddediliyor?

turizmdir ama mesela süre çok uzundur? veya gösterdiği maddi belgeler yada türkiye'ye bağlı kaldığına dair belgeler eksik/yetersiz bulunmuştur?

bunu da sebep olarak yazmışlardır sadece.

biraz daha açık yazarsanız daha iyi olur o yüzden.

ayrıca evet ne yazıkki kafasına göre red etme hakları var.
  • c1b2k3  (15.12.14 15:27:32)
öğrenci belgesi gösterildi. ailesine ait gerekli maddi dökümanlar verildi. başvurmadan defalarca kontrol ettik. daha önce alınmış schengen vizeleri kopyalanıp verildi. kağıt üzerinde reddedilmesi için bir sebep yok. sadece 1 haftalık bir süre için başvuruldu.

  • lcnc  (15.12.14 15:31:29 ~ 15:32:54)
kendisi melek gibi bir kadın. tipten kaybedeceğini sanmıyorum. nasılsa başvuru parasını aldık, caydırabilirsek caydıralım gibi bir politika izlediklerini düşünüyorum. ikinci başvuruyu da reddedebilecek olduklarını düşünmüyorum. bir daha deniycez, bakalım...

  • lcnc  (15.12.14 15:43:37)
kadın hem de? gerçekten ilginç o zaman.

konsolosluğu arayıp sorun bir isim vermeden ama vize reddi almışım detaylı sebebini öğrenebilir miyim diye? mümkünse yazılı olarak. çünkü gidiş amacı gayet açık.

en fazla şöyle tahmin ediyorum gideceği yer saçma küçük bir şehirdir rezervasyon yaptığı ve orada 1 haftalık gezecek bir şey yoktur, diğer şehirlerde de rezervasyon yapmadığı için şüpheli görmüşlerdir ki oha yani interpolle aranan birisi değil sonuçta ve öğrenci.

ilginç gerçekten.
  • c1b2k3  (15.12.14 15:48:54)
vallahi hic bir hukuksal yaptirimi yok. hic ugrasmayin bence. dert sahibi olursunuz.

türkiye güclü bir devlet olup vatandasinin hakkini korumadikca bu tarz konularda cok basimiza gelir bu.
  • serabetan  (15.12.14 15:56:39)
arkadaşıma da böyle anlamsızca red geldi vizeden. o da kadın.
red'de itiraz etti, haklı bulundu ve 3 aylık vizesini aldı. ekstra para ödemedi.
konsolosluktaki memurun canı sıkılmıştır yapmıştır öyle.
  • mesgul ve huzursuz  (15.12.14 16:09:40)
tek başına gidiyorsa belki onu sorun yapmışlardır. orda yaşayan birinden davetiye falan bulun (o da kadın olsun ama)

  • innerbliss  (15.12.14 16:16:31)
schengen vizesine hoşgeldiniz :) size o belgeyi 10 sefer toplatırlar, 10 sefer red edebilirler, kanuni olarak tek bir şey yapamazsınız. ama bir fransız vanatdaşı sadece pasaportu ile ülkemize elini kolunu sallaya sallaya 90 gün girer.

ilk vize aldığı ülkeye başvursun. oraya iptal edilebilir otel rezervasyonu ve iptal edilebilir uçak bileti rezervasyonlarının çıktıları ile başvursun. oradan çıkar. çıktıktan sonra önce onları iptal ettirsin ve fransa' dan rezervasyonlarını yaptırsın. fransa giriş kapısında ' ne alaka burası' derlerse ' turum o ülkeye idi ancak son gün iptal oldu, ben de buraya geldim ve turistik sebep' desin. daha önce böyle yapıp 2 sefer giriş yaptım.
  • galahad  (15.12.14 16:42:05)
Reddetme haklari var, birsey yapamazsiniz. Bildiginiz gibi vizeyi alsaniz bile ulke girisinde polisin tipinizi begenmeyip almama hakki varken bu da sasilacak birsey degil.

  • delifaruk  (15.12.14 16:46:33)