1996 yılında işlenen cinayet

96 yılında bir adam, çıkan kavga sonucu silahla bir adamı öldürdü diyelim. Daha sonra onu yakalamaya çalışan bir tane de polisi vurup öldürdü. Bu adam yine o sene yakalandı ve yargılandı. Mahkemede suçu kabullendi, devletin verdiği avukat fazla bir savunma yapmadı vs. Bu adam kaç sene ceza yemiştir, hangi yılda beraat eder?

Polis öldürmeyip, sadece kavga ettiği adamın kafasına sıkarak öldürdüyse kaç yıl ceza yemiştir?

Not: Tabi Rahşan affı gibi bir faktör var. Bu af gözönüne alınarak ve alınmayarak da ayrı ayrı cevap verebilir miyiz?

Bu konularda bilgi sahibi degilim fakat, agir tahrik, nefsi mudafa gibi faktorlere gore farkli farkli sonuclar cikacaktir. Kavgada adam olduren su kadar, hem adam hem polis olduren su kadar ceza yer diye birsey soylenemez bence. Bazi degiskenler var.

  • delifaruk  (15.12.14 12:15:43 ~ 12:15:53)
Ağır tahrik, nefsi müdafa yok; bir kız meselesi yüzünden çıkan normal bir kavga. Polis de adamı yakalamaya çalışırken çatışıyorlar, o şekilde ölüyor. Aşağı yukarı kaç sene yer, yatarı ne kadar olur, ortalama rakamı merak ediyorum açıkçası.

  • mountaincat  (15.12.14 12:22:54)
bırak boşver Allah'ından bulsun. sen de başını belaya falan sokayım deme.

  • kakao  (15.12.14 17:03:07)
@kakao bu gerçekte yaşanan bir olay değil :) Bir hikaye kurguluyoruz da gerçeğe olabildiğince uygun olsun diye araştırma yapıyorum.

  • mountaincat  (15.12.14 19:10:04)