müslüman olmayanlar askerlikten muaf mı?

en son değildi. hatta sofra duasında bile herkesi kapsasın diye "tanrımız"'a hamd edilirdi "allah" yerine. gel gör ki ülke gündemine yetişilmiyor, bir ara yasa filan çıkmış olabilir mi?

eğer değilse içinde "dillerde tekbir allahu ekber!" gibi sözler olan "osmanlı ordu marşı"'nı yemin töreninde söyleyen bir grup askeri izledim haber sitelerinde az önce. "osmanlı ordu marşı" diye aratın çıkıyor.

şimdi ben ateist, agnostik veya katolik, ortodoks, yahudi vs olsam askere gitsem bunu söylemek zorunda mıyım? askere gidersek vatanımı kurtarıyoruz yoksa müslümanlığı mı? en son ilkiydi.

Yehova şahidi misin?

  • namus ninjası  (11.12.14 15:08:25)
1111 numaralı askerlik kanununun 1. maddesi der ki, Türkiye Cumhuriyeti tebaası olan her erkek, işbu kanun mucibince askerlik yapmağa mecburdur.

  • wilhelmwasmuss  (11.12.14 15:10:22)
Valla soylettirirler. Ayni yerde bir rutbeli "tanri" diye dua ettirir, oburu gelir oyle gunah diye "allah" diye yemek duasi ettirir. Soylettirirler valla, dinlemezler. Turkiye icinde bulunabilecegin en igrenc yerlerden biri askerlik.

  • delifaruk  (11.12.14 15:10:26)
yakında TSK ismi de değişir, Asakir-i Mansure-i Muhammediyye olur. Benden söylemesi.

yalnız adam iyi eğleniyor. ülkeyi kafasının içi gibi bir hâle getiriyor.
  • air  (11.12.14 15:17:19)
öyle olsa ulkenin yarısı dinden çıkar

  • partizan  (11.12.14 15:17:51)
Osmanlıcayı sen çok yanlış anlamışsın.

  • gezegen olan pluton  (11.12.14 15:22:57)
14 yaşındaki kız çocuğunu havan topuyla öldüren ordu senin dini inancını mı düşünecek? diktatör ne isterse ona inanacaksın, onun için savaşacaksın elbette. böyle özgürlüklü özgürlüklü laflar, intihar etmiş bulunuverirsin koğuşta.

  • rygard  (11.12.14 15:23:11)
yahudi ve ortodoks hrıstiyan asker arkadaşlarım vardı. muaf olmuyorlar yani.

  • inheritance  (11.12.14 15:23:42)
TC vatandaşı isen gidiyorsyn. gayrimüslimlerde gidiyor yani. geri hizmet verebiliyorlar ama.

  • old possum  (11.12.14 15:37:19)
gayrimüslümler gayette elinde silahla nöbet tutuyorlar hatta geçen senelerde arkadaşı tarafından biri(ermeni) vuruldu.

ülke boka batıyor. osmanlıyı bilmeyenler çok iyi bir şeymiş gibi hayalini kuruyor ipler tarih hakkında cahil bu kesimin elinde.
rte yi çok ciddi bir şekilde ümmetin kurtuluşu olarak gören baya bir kitle dr cabası.
  • mrthany  (11.12.14 15:43:42)
Ben de "geri hizmet verebiliyorlar" dedim zaten. Kesin geri hizmet demedim. benim bir arkadaşım (gayrimüslim) santralde idi. Sonra bir gün, bir paşa aramış, bunun adından zaten gayrimüslim olduğunu anlamış , ne işi var onun orda, ön planda olmasın başka yere verin demiş. Aldılar ordan, mutfağa geçti. Eğitimli de bir arkadaştı.

  • old possum  (11.12.14 15:49:21)