Uykudan uyanırken beynin farklı/hızlı çalışması?

Uykudan uyanırken uzun süredir yaşadığım bir durum var. Artık tam uykuyu bitirip, gözlerimi açtığım o anlık süreçte aniden aklıma çok yaratıcı bir şey geliyor. Bu bazen daha önceden işimle ilgili bir çıkmazla alakalı oluyor, bazen aile/insan ilişkileriyle ilgili, bazen teknik bir sorunla ilgili. Mesela bu sabah, okuduğum bir yazarın, yazdığı hikayenin neden etkileyici olduğuyla ilgili çok anlamlı bir şey geldi aklıma. Bir anda o yazarın hikayelerini etkileyici kılan püf noktayı yakalamış gibi hissettim kendimi. Bilimsel olarak bu durumla alakalı bir araştırma ve ya bağıntılı kaynaklar var mı? İnsan beyni/hayal gücü o uyanma sürecinde faaliyet olarak farklı çalışır mı?

Not: Bu tabi her sabah o süreçte yaşadığım bir durum değil. Mesela bu durumu alarmı kurup, uyanmak zorunda kaldığım sabahlarda yaşamıyorum. Sadece normal uykuya dalıp, kafama göre uyanma vaktim geldiği zaman zarfında yaşıyorum. (Ve yine alarmla kalkmak zorunda olmadığım her uyanma sürecinde olmuyor bu. Belki 3 ve ya 4 uyanmada 1) Ve bu süreç çok anlık, yalnızca uyanma anında-şafak vakti gibi- bir 5 saniye falan sürüyor. Allah tarafından birisi vahiy indirmiş de gitmiş gibi oluyor :) Tabi belki bu süreç saniyenin milyonda biri hızında gerçekleşiyordur da bana 5-10 saniyelik bir süreç gibi geliyordur. Onu da bilemedim.

O durumla alakali rastlamadim ama simdilik sunlarla idare et:)
www.youtube.com
  • delifaruk  (06.12.14 18:36:00)
daha bu sabah oldu. zaman zaman oluyor. kimi metinler geliyor sesli olarak, sanırım kendi sesim. hatta bazan aklımda tutmak için çaba sarf ediyorum ama bir kez, o da kısmen hafızamda kaldı. hayatıma dair şeyler olmuyor genelde, çoğu zaman üzerinde düşünmediğim, hakkında okumadığım mevzular, hatta tam olarak uyanmak üzereyken "allah allah ne kadar ilginç, nereden çıktı bu?" diyorum kendime.

uykuyla uyanıklık arası böyle şeyler olduğunu okudum, ama özel olarak bu konu hakkında yazılan veya araştırma tarzı şeyler değildi, nerede okuduğumu bilemem o yüzden.
  • tedirginlik hucresi  (06.12.14 19:40:53)