Rottweiler Beslenmesi

İnternette bakındım biraz ama porsiyon büyüklükleri ile ilgili tam bir bilgi bulamadım.

İlk evvela köpek severim, kız arkadaşımın golden'ı ile iyi geçiniriz, gördüğüm her köpeği sevmek gibi de bi kötü huyum var.

Konumuz olan rottweiler ile ilgili: (bkz: #16496033)

1-Bunun şerefsiz sahibi 4 gündür ortalıkta yok. Ben besliyorum (kendi yemeklerimle), bir de allah razı olsun (!) bahçesiyle ilgilenen adama köpekle de ilgilen demiş, adam geliyor verandanın ortasına yere döküyor mamasını, siktir olup gidiyor. Sabah sevmek için yanına geçtim, her tarafımı diş izi içinde bıraktı, yere dökülen maması rüzgarda uçmuş, kalanlarını da karınca sarmış. Hayvan sonuçta içgüdüsel olarak yemek yemek derdinde, bahçede dolaştık baya, en sonunda bir torba kuru yem buldum, etrafta mama kabı bulamadım, kendim bi yoğurt kabı aldım evden, dört avuç mama verdim, onları yedi sonra sakinledi. Yine uysal hayvan oldu.

Ben sabahtan akşama evde olamıyorum. Sabah çıkıyorum akşam geliyorum, o yüzden gün içinde de maması verilmicek diye üzülüyodum, okudum şimdi, 6 ayı geçtikten sonra 1 yaşına kadar günde iki öğün mama yetermiş. Angel 10 aylık.

Ama porsiyonunu anlamadım. Bir de mama kabı diye bi mevhum yok. Bugün mama kabı alcam anca. Ne kadar vermem gerekir? Fazla veririm, doyduğunu anlamaz zararlı olur, az veririm aç kalır. Çekiniyorum.

2-Bi de, etrafta hiç kakasını göremedim. Tuvalet eğitimi olup olmadığından emin değilim, mesela Mitra'yla (kız arkadaşımın goldenı) gezmeye çıktığımızda, belli bi yeri var, oraya geldiğimizde tasmasını çözeriz, gider kakasını yapar geri gelir, geri takarız tasmayı. Bunda korkuyorum gezdirirken çözmeye, giderse gelmez gibi hamleli hayvan. Ama dün ve bu sabah gezdik baya, hiç kaka falan yapmadı, etrafa sarıyo hep.

Soracağım, kakasını yapıyodur di mi bu, en azından bahçeye falan yapıyodur da görmüyorumdur. Çatlamasın hayvan. Yoksa dışarı çıkardığımda kakasını yaptırmanın pratik bi yolu var mı :)

(fotoğrafı boyutu hakkında bilginiz olsun diye koydum, bu sabah çekildi)

Günde 1 defa yarım kiloluk yoğurt kabının yarısı kadar kuru mama vermeniz yeterli. İçine fazladan yemek artıklarını da koyabilirsiniz.

Sıçıyordur bi yerlere, yeri vardır.
  • kenjau  (31.07.09 13:29:17)
tuvaletini hallediyodur, o konuda endişeniz olmasın. zaten mama porsiyonundan çok daha büyük dertleri var hayvanın belli ki. o durumda yaşayan hayvanın öğün gramajını tutturamayarak ona zarar verebiliceğinizi düşünmeyin. payınıza düşenden çok daha fazlasını yapıyorsunuz zaten. bence sahibini bi derneğe filan şikayet edin, olur ya belki ilgilenirler...

  • cereal killer  (31.07.09 14:20:16)