Taze çekilmiş kahvenin olayı ne?

Espiresso neyin yapıyorum ayıptır söylemesi, bi altı yedi ay oluyo eve makina alalı. Dışardan kahve çektirip deniyorum evde falan. Gerçekten o yeni çekilmiş kahvenin tadı çok farklı oluyor. İlk başta "ya ben o kadar incesini farketmem zaten" diyodum ama çok fark var ya.

Şimdi şeyi sorcam. Bu kahve çekirdekleri yeni kurutulmuş falan değil. Gayet sıtarbaks poşeti içinde bekliyorlar. Yeni çekilince ve çekileli üstünden zaman geçince niye farkediyor bu kadar bir fikriniz var mı?

Netten araştırmaya üşenmedim desem yalan değil. Maksat muhabbet olsun ne biliyosak konuşalım.

Ps: Bizene diye damlayacak memeli, sen gelme sana yok.

işte bunlar hep kahve elisitlerinin dayatmaları. o kadar da fark etmiyor.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (01.12.14 17:52:56)
Proleter iki gözüm aksın ben de öyle düşünüyodum ama vallahi billahi farkediyo ya

  • emirkulu  (01.12.14 17:55:37 ~ 17:58:09)
belki de saklama koşulları ve ortamın nemiyle alakalıdır. sonuçta bayatlama dediğimiz şeyin temel sebebi nem, ne kadar kuru bir ortamda saklarsak aromasını o kadar korur. tabii sadece nem değil havanın kendisi de aromayı uçurur ama ne bileyim ben kahvem bitmeden yeni kahve alırım evet kuruyken cidden çok fark ediyor taze kahve bütün evi kokutuyor ama demlendiğinde bir lezzet farkı alamıyorum ben.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (01.12.14 17:57:22 ~ 17:58:04)
starbucks'ta soyle ogretiyorlar:

kahve paketin icinde ve acilmamissa son kullanma tarihine kadar (sanirim 7 ay)

acilmissa ve cekirdek halindeyse bir hafta

acilmis ve cekilmisse iki gun omru vardir.

daha sonra bayatlar.
  • bohr atom modeli  (01.12.14 18:09:36 ~ 18:09:51)
proleter'e nem konusunda katılıyorum, geçen kış Tylol Hot almıştım, bir paket kaldı içinden, geçen içeyim dedim, son kullanma tarihi de 2017, karanlık komodinin içinde duruyor ama oda rutubetli, o poşetin içinde bile tadı değişmiş ki bir de kimyasal yani bu. Onun bile tadı değişiyorsa kahvenin değişmesi çok normal.

  • i was made for you  (01.12.14 18:23:34)
kahveyi çektiğin zaman aromasını veren enzimler çözülüyor ve oksijenle temas ediyor. bu da bozulmaya sebep oluyor ve tadı ekşiyor. bu kadar basit aslında. fark etmiyor diyenler cahil lümpendir.

  • esenboga  (01.12.14 18:34:10)
fiziksel parçalanma ile enzim çözen üstün insanların içtiği kahveler farklı olmalı.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (01.12.14 18:35:32)
Bohr vay be.

Hacılar ben parayı bayılıp öğütücü alıcam sanırsam. Metal değil seramik olması gerekiyordu galiba.

Proleter nik cevap uyumu olmuş adssafad
  • emirkulu  (01.12.14 19:04:56 ~ 19:05:21)
oksijen ve yuzey alani, aroma ve yuzey alani.

  • oharro  (01.12.14 19:06:16)
Starbucksın kahve cekırdeklerı bayat, sıze farklı gelen yenı kavrulmus ve cekılmıs olanlar olabılır mı? Kavrulduktan sonra gun mertebesınde en kısa surede cekıp, içilir. Genel teamül budur esasen.
Hakıkaten yok ya ne farkı var derken, oeha varmıs dedım ben de. Akabınde bıraz arastırınca bu prosesı ogrendım, uyguladım. Deneyıme dayanarak vay canına dıyorum.

Elıtıstlık olarak algılamamalı sankı, zıra makına falan alıp ugrasmıssınız barı tam olsun.

Amac kafeınse ucu bır aradalar da ısınızı gorur laın kı onlar kahve degıldır. Suda cozunebılır, işlem görmüş zımbırtılar. Ha onu da seven var. Alıskanlık, zevk meselesı.
  • elmali kurabiye  (01.12.14 19:17:04)