maaş, sigorta, vs.

merhabalar.

3000 lira maaş alan bi personelin, sigortası, şirkete giriş için varsa bi masrafı ya da başka masrafları hepsinin totali ve devamında sigorta ile birlikte şirkete ortalama aylık maliyeti ne kadar olur? kesin bi rakama ihtiyacım yok, üç aşağı beş yukarı ne olur bilgisi de yeter. kaba taslak bir maliyet hesabı çıkartmam gerekiyor da.

teşekkürler.

4196 tl civarı
ynb.datassist.com.tr

  • KidLazer  (29.11.14 02:14:33)
teşekkürler!

şirkete giriş esnasında vs. de şirkete masrafı oluyor mu? muhasebesi bilmemnesi. kesin/net rakamlar olmasa da tüm kalemleri içeren total bi maliyet hesabı lazım da, o yüzden böyle detaylı soruyorum.
  • cevap botu  (29.11.14 02:24:35)
sadece brüt maaş olarak düşünmemek lazım. kurumsal bir firmadan aldığımız maliyet hesabında personel maliyeti = net maaş x 2.2 olarak hesaplıyorlardı. içeik; sigorta, özel sağlık sigortası, vergi, ulaşım, yemek, ofis malzemesi, pc, elektrik, su vs. maliyetleri. bunu maksimum maliyetiniz gibi düşünebilirsiniz.

  • surprise  (29.11.14 03:13:11)
sadece maaş alınıyorsa başkaca artısı yoksa brüt ücrete sgk işveren payı ve kıdem tazminatı fonu eklenerek bulunabilir.
vergi dilimlerindeki oran artışı nedeniyle 1 sene çalışan işçinin maliyeti ilk ay gibi devam etmez. yani brüt hep 4196 tl olmaz.

3000 net alan bir adam için netini değiştirmemek koşuluyla işveren yıllık 67 bin ödeme yapar. bu da aylık 5600 gibi olur. bunun üzerine 1 yıl çalışması karşılığı bir brüt ücret tutarında kıdem tazminatı fonu ayrılıyor. (kıdem tazminatı konusunda emin değilim, kaldırıldı mı ne oldu bilmiyorum)
4562 tl /12=380 de eklersek 6000 gibi bir tutar çıkıyor.

yemek içmek, yol, kahve çay, özel telefon görüşmeleri gibi ayni giderleri saymaz isek maliyet 6000 civarında oluyor.
ek:
şuradan istediğiniz netin brütünü bulabilir, yıllık maliyeti hesaplatabilirsiniz.
ynb.datassist.com.tr

yıllık tablo verilerini nasıl kullanacaksınız açıklayayım.

brüt ücret toplamı 54,755 tl (kıdem tazminatında kullanacağız 54755/12= 4562)

işveren yazan satırlar ayrıca işverenin cebinden çıkanlar. sgk ve işsizlik işveren payları.
11224+1095+54755=67075 tl bir işçinin işverene yıllık bordro maliyeti.
67075/12= 5589 tl aylık maliyet.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (29.11.14 09:00:47 ~ 09:41:31)
kurumsal firmada çalışıyorsan arkadaşların dediği doğrudur. yine kurumsal firmadaki aylık masraf tutarını internetteki sitelerden hesaplatabilirsin vergi dilimine göre. öte yandan giriş için bir masraf yapıldığını açıkcası sanmıyorum.

  • KidLazer  (29.11.14 17:51:18)