Excel sorusu

Merhaba arkadaslar,

Sizlerden benim icin kucuk bir excel formulu olusturmanizi istiyorum. Cok kolay bir formulmus gibi hissediyorum ama konuya yabanci oldugum icin yaniliyor da olabilirim.

Simdi benim elimde yaklasik soyle bir dosya var. Calisma kitabinin ilk sayfasinda ogrencilerin numaralarindan ve sinav sonuclarindan olusturacagim bir tablo var diyelim. A sutununda numaralar, B sutununda da notlar olsun mesela. Bu calisma kitabinda her ogrenci icin ayri ayri birer tane de calisma sayfasi var ve buvsayfalarin hepsi ayni formatta. Hepsinin D7 hucresinde ogrenci numaralari ve K20 hucresinde de notlari yer aliyor.

Ben sunu istiyorum. Oyle bir formulum olsun ki ben ilk sayfadaki tabloya ogrenci numarasini girince alsin bu numarayi, her sayfanin D7 hucresine baksin, numaralar uyusuyorsa o sayfanin K20sinden ogrencinin notunu tabloma getirsin. Cok mu sey istiyorum acaba? :)

Tesekkurler simdi, tikler aksama :)

anlatmasi yapmasindan uzun surer, ornek exceli bir yere yuklersen editleyebilirim.

  • brawler  (20.11.14 11:29:50)
=VLOOKUP(D7;Sheet1!A1:B20;2;FALSE) Bu formülü k20'ye yapıştıracaksın.
Vlookup yerine düşeyara olabilir türkçeyse, sheet1 veriyi almak istediğin sayfanın adı olacak.

  • atom karincanin torunu  (20.11.14 11:45:37 ~ 11:46:03)
aradığın formül vlookup. bu formulün nasıl çalıştığını anlarsan sorununu tamamiyle çözer.internette küçük bir aramayla nasıl çalıştığını 5 dakikada öğrenebilirsin.

  • thracia  (20.11.14 12:11:41)
@atom karincanin torunu, @thracia Arkadaslar sagolun cevaplar icin. Duseyarayi biliyorum, kullaniyorum ama burada islemi tersten yapmam gerekiyor. Elimde numara listesi var sadece, hazir bir tablo yok. Notlar her sayfanin K20 hucresinde yazili, ben de tabloyu hizlica olusturmak icin sayfalarin K20 hucrelerini tek seferde bir sutuna cekmek istiyorum.

@Brawler tesekkur ederim, aksam yuklemeye calisacagim.
  • hrskrs  (20.11.14 12:29:47)
Önce ASAp kuracaksın. www.asap-utilities.com

Put together rows or columns from different sheets makrosuyla sheetleri birleştireceksin.

Sonrası bilgidiğin vlookup.
  • zombi  (20.11.14 13:43:53)