kedinin boyunlukla imtihanı (capsli)

1 yaşındaki kızım dün kısırlaştırma ameliyatını oldu. veteriner boyunluk verdi ve bunu 10 gün çıkarma dedi, 10 gün çok değil mi?? 10 gün nasıl kendini (poposunu) temizleyecek bu hayvan?

bir de sürekli köşe bucak saklanıyor, fotodaki gibi mahzun yatıyor bütün gün. ne yapayım? arada bir çıkarmak mı lazım? çıkarıp takması da çok eziyetli.

10 gün fazla demiş ya. biz iki kedimizi kısırlaştırdık. bir hafta dolmadan çıkardık diye hatırlıyorum.

temizleyemeyecek. o yüzden de depresyona giriyorlar, hayata küsüyorlar. ama çıkarınca düzelir. sıkıntı yapma.
  • sir gawain  (14.11.14 14:11:55)
halıya, koltuğa vs. pürüzlü herhangi bir yüzeye sürterek kaşıntıyı geçirebilir. yalaması şart değil o kadar.

  • tanzamanitanyeri  (14.11.14 14:12:20)
temizlemeye yardımcı olabilirsin: alkolsüz bebek poposu temizleyen ıslak mendillerle :)))

dikişlerin durumuna göre on günden az sürmesi çok mümkün bu ara.

not: benimkine taktıramamıştık. depresyon ne ki? hayvan ben diyim exocist, sen de hulk gibi bi şey oldu; kafasını duvarlara vurdu... onu çıkardık bandaj yaptık. ama en geç iki günde değişmesi lazımdı falan filan..

kendini biraz iyi hissedince depresyonu geçer merak etme. bol bol sev:)
  • no avalon  (14.11.14 14:17:21 ~ 14:18:01)
@tanzamanitanyeri ne naptın ya, insan da yaşıyor bu evde :p

  • lily briscoe  (14.11.14 14:19:01)
tipe bak :)))

  • intern in the house  (14.11.14 14:45:07)
ay çok mahzun bakıyo ağlıcam :((

  • emirkulu  (14.11.14 14:50:34)
hasta o şimdi canı da acıyordur ondan o duruş. bir haftaya kendine gelir

  • argent dawn  (14.11.14 14:57:22)
al bi diş fırçası çok çok hafif ıslat yavaş yavaş sür arada. zaten bütün gün komple kendini yalamıyorlar. bi de taharet bezi uydur. ayakları falan da onunla halledersin fazla sarsmadan.

  • namus ninjası  (14.11.14 15:23:30)
Benim kızı da erkeği kısırlaştırdığımızda boyunluk vermediler. Erkeği hiçbir şey yapmadılar, kızın yarasını sardı veteriner. Bi hafta kadar sonra da sargıyı açtı, iş bitti. Sonra yaladı maladı kendisi, iyileştirdi.

10 gün fazla. 5 gün yeterli gelir bence. Kontrole ne zaman götüreceksin? Götürmeyeceksen de 5 gün sonra ara veterineri bu hayvan çok darlandı çıkartalı mı falan diye bastır biraz, belki tamam der. Mahzun bütün gün yatmasının sebebi elizabet değil, daha dün kısırlaştırılmış olması. Mama yemeyip su içmeyebilir bile, endişelenme. Yarın akşama falan iyice toparlar.

Ayrıca veteriner yok sakın çıkartmayın derse de çok sıkıntı yapma, aşırı problem olmuyor o. 2 hafta elizabet takan bir kediye de baktım, bi şekilde temizliyodu kendini.
  • buff  (14.11.14 15:56:55)
benim bir dişi bir erkek kedi kısırlaştırıldı, ikisine de boyunluk takılmadı. yani dikişli bölgeyi yalamak, ısırmaya çalışmak gibi bir eğilimi yoksa, çıkarın bir bence. yani bir de bizim iki kedi de kısırlaştırmadan 1 gün sonra normale döndüler, hiç öyle ağrılı acılı üzüntülü bir dönem olmadı. o boyunluk onu mutsuz huzursuz hasta hissettiren şey olabilir. veterinerler daha iyi bilir tabi ama, 10 gün çok uzun, 10 günün sonunda bizim kedilerin neredeyse tüylerin traşlanan yerleri bile normale dönmüştü, hani yara falan zaten kalmamıştı.

  • alice practice  (14.11.14 15:59:55)
veteriner hekiminizin söylediği zamandan daha erken kesinlikle çıkartmayın. dikiş atılıp atılmamasından tutun dikişin nasıl atıldığına, kedinin derisinin hassasiyetine kadar bir sürü parametre var o boyunluğun çıkma zamanı için. kediden kediye fark ediyor kesinlikle. benim kısırlaştırttığım kedilerin hiçbirisine yaka takmadık mesela, hatta dişi kedilerden birine bandaj bile yapılmadı. çünkü dikiş falan yoktu ve irkilti oluşmadığı için hayvan yalamaya yeltenmiyordu bile ameliyat izini. bir haftada da ameliyat yarası tamamen kapanmıştı. ama her hekimin ameliyatı, sonucu, iyileşme süreci aynı olmuyor.
yakasını kesinlikle hekiminize danışmadan çıkartmayın. ona sorun daha erken çıkartabilir miyiz diye.

bu arada pis kokacak, ortalık da kirlenecek ama on gün idare ediverin sonra evi temizleyiverirsiniz. götünü ıslak mendille falan silmeyin hayvanın yahu, garibanlar kokusuna tahammül edemiyor zaten depresyonuna depresyon katarsınız.

ve yakayı çıkartmak için çeşitli yöntemler geliştirecek kendince, dikkatli olun bir yerleri yakanın kenarına sıkışmasın. sıkı bağlayın mümkün olduğunca. benim büyük puşt yaralı geldi bana, onun yakası vardı da etrafındaki sargı bezini çözmeyi keşfetmişti. sizi de zor günler bekliyor yani :D
  • mutevazi  (14.11.14 16:53:44)
cevaplar için çok teşekkürler arkadaşlar.
benim de ilk kedime yaka vermemişti veteriner, o da yalamadı etmedi zaten.
ama bu ufaklık çok afacan eli kolu rahat durmuyor. yaka sıkmasın diye çok sıkı takmadım, gece kalktığımda yaka belindeydi....nasıl iki patisini de içinden geçirdi hiç bilmiyorum ama canını yakmadan çıkarana dek benim canım çıktı. şimdi daha sıkı bağladım sorun yok. yere yapışık yürüyor sıpa. demin mamasını yedi suyunu da içti. poposunu da havlu kağıdı ıslatarak hafiften silerim artık.
  • lily briscoe  (14.11.14 17:23:24)
10 gün çok fazla.
dişilerin ameliyatı biraz daha zor olabiliyor.
boşuna 10 gün dememiştir, ama ameliyat yeri hızlı iyieşirse 10 gün olacak illa diye beklemenin bir anlamı yok.

şimdi sıkılır, ama 1-2 güne alışır, merak etmeyin.
ameliyattan dolayı da keyifsizdir şimdi.

geçmiş olsun.
  • blatta hiberna  (14.11.14 17:26:55)
kafalık varken böyle kuzu gibi oluyorlar, sağ sola çarpıp saf saf gözünüzün içine bakıyorlar, kıyamıyorsunuz ama sıkacaksınız dişinizi. :(

bol bol kafasını kaşıyın. özellikle de yakalığının takılı olduğu kısımları. oraların kaşınmasından çok hoşnut oluyorlar böyleyken.

bir de bu kafalık/yakalık çıktıktan sonra eskisinden daha da fazla temizlenecek küçük. bizimkiler iyice titiz oldular.
  • m e l t e m  (14.11.14 21:09:21 ~ 21:09:53)
ben bizimki kısırlaştırıldığında yakalık kullanamadım zira arka ayaklarıyla deli gibi tepeliyordu, durdurmadı hiç. bebekler için olan zıbınlardan aldım, (yetişkin kedi için 2 yaş zıbını iyi oluyor bu arada), onun arka tarafına kuyruk ve poposu için delik açtım ve zıbını giydirdim.

eğer zıbın dar olursa dengelerini kaybediyorlar aklınızda olsun. hafif bol bir zıbınla 10 gün takılmıştı bizimki :)
  • physcos physcos  (14.11.14 23:53:58)
valla ben o yakalığı günde 2 kere kontrollü çıkarmakta bulmuştum çareyi. kucağıma alıp çıkarıyordum, zaten hemen yalanmaya başlıyor. yarasını elimle kapatıyordum o tarafa ilişmiyordu. işi bitince veya huysuzlanınca tekrar takıyordum :)

  • kül  (15.11.14 06:29:55)