Solculuk

"Solcu, sosyalist ama banka reklamında oynuyor" diyen geri zekalılar var mı burada?

Ya da ben geri zekalıysam durumu açıklayın bir zahmet.

edit: geri zekalı için kusura bakmayın da ince bir çizgi bu, zaten kendi üstüme de aldım.

durumu açıklar iseniz mesut olacağım, malum sebepten anlamayabilirim ama mutlu olurum pekala.

edit 2: 'geri zekalı' kelimesini kışkırtıcı olsun diye kullandım arkadaşlar, yoksa neden geri zekalı olalım. hepimizin bir ideolojisi, düşünme biçimi, bağnazlıkları cartı curtu var. gözlerinizden öperim.

ben diyorum.

mesela ben çıkıp namaz seti reklamında oynamam.
  • bira sisesi kapagi  (06.11.14 20:35:06)
ben de diyorum.

kim oynamış ki?
  • sheridans  (06.11.14 20:39:52)
ben diyorum. sensin gerizekalı.

oynayana örnek mali alabora isimli ingiliz vatandaşı vardı.
  • tescillimarka  (06.11.14 20:43:52)
ben de. solcuysa tanım geniş araya kaynar ama sosyalistim diyorsa höstsün.

  • namus ninjası  (06.11.14 20:46:49)
ben de varım..!

1) solcuysa banka reklamında oynamaz

2) sosyalistse reklama karşıdır, hiç bir reklamda oynamaz
  • Fayfa  (06.11.14 20:58:25)
ben de varim.

solcuysa senindir, degilse hic senin olmamistir.
  • elxa  (06.11.14 21:02:57)
kim oynamış biriniz söylesin artık!

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (06.11.14 21:06:05)
memoli mi?

  • seksen9  (06.11.14 21:08:40)
ha banka reklamında oynamışsın ha içki reklamında, ya da ne biliyim namaz seti reklamında..

bi ürünü veya hizmeti sattırmak için reklamda oynamak demek o ürün veya hizmeti günün birinde yok etmekten alıkoymaz bence.

dolayısıyla mantık dışı bi eylem değil.

etik mi değil mi? tartışmasına bile gerek yok zira etik ne ahlak ne?
  • kosun lan mevzu var  (06.11.14 21:12:24)
ben içki reklamında oynadım yav. anarkososyalistim :/

  • namus ninjası  (06.11.14 21:15:25)
"Solcuysan banka reklamında oynayamasın" demek büyük saçmalık ya, o sizin dediğiniz romantik akım 30 sene önce bitti arkadaşlar. O dönemin romantikleri de bugün reklam ajansı işletiyor zaten. Hadi hepsini geçtim, meslek lan bu. Profesyonellik. Para kazanıyor adam. Banka reklamında oynamayacaktı da ne yapacaktı, İstiklal Caddesi'inde Evrensel mi satacaktı. Ya yemin ediyorum kızmayayım kızmayayım diyorum ama böyle üniversiteye girer girmez anında dünyayı kurtaracağını zanneden aşırı sol eğilimli öğrenciler gibi konuşmaya başlıyorsunuz ya dayanamıyorum. Solcusu sağcısı fark etmez, banka reklamında da oynar tesettür reklamında da. Banka reklamında oynayamaz diyen adam gidiyor her ay 500 lira kredi kartı taksiti yatırıyor. O da ayrı komik. O adama banka reklamında oynayamaz diyene kadar sen at bakalım kredi kartını çöpe, atabiliyor musun.

  • angelus  (06.11.14 21:21:26)
şu sıralar kimse oynamadı, genel olarak denileni kastediyorum. hangi akımın neyi savunduğu değil ne amaca ulaşmak istediği önemli. sormamdaki sebep tam da bu ayrım. savunmanın yapılması için amaca ulaşılmış olması gerekiyor. konjonktür nedir, bunu bilip sonra neyi bilip bilmediğimizi tartışmak daha anlamlı olur. konjonktürün hesaba katılması gereken durumda hesaba katmayıp toptancı yaklaşım sergilemek, toptancı yargılarda bulunmak daha sıkıntılı.

  • uykusunu yakalayan adam  (06.11.14 21:26:11)
angelus, reklamlarda kullanılan şey oyuncunun halk nezdindeki imajı. arda turan, kadir inanır bilmem ne bu tür insanları banka reklamlarına seçmelerinin sebebi toplumda belli bir yerlerinin olması. mali alabora isimli ingiliz vatandaşını örnek olarak alırsak, bu adamın toplumda uyandırdığı izlenimi kullanıyor banka. yani bu alabora isimli ingiliz vatandaşı banka reklamında oynayarak ben bu bankaya güveniyorum siz de gelin demek istiyor.

öte yandan kredi kartı kullanmak ise çoğu zaman bir ihtiyaç ve tamamen bireysel, topluma etkisi olmayan bir tercih. kıyaslanamaz bile.

mehmet öz'ün marlboro reklamında oynaması gibi bir şey bu durum.
  • tescillimarka  (06.11.14 21:29:06 ~ 21:30:26)
tescillimarka; Oyuncu en nihayetinde çalışan işini yapan bir insan, sanatçının halk nezdindeki imajı gibi bir şey yok. Ya da sanatçı topluma örnek olmalı gibi iddialar. Bunlar cidden günümüzde herhangi bir anlamı olmayan kavramlar. Sen nasıl ki ihtiyacına göre kredi kartı kullanıyorsun, o adam da para kazanmak için reklamlarda oynuyor. Neresi kıyas kabul etmiyor anlamıyorum. Yani mikro düzeyde olunca bankalar cici, makro düzeyde olunca kaka mı oluyor? Öyle düşünüyorsanız bu çok daha anlamsız. Kadir İnanır da oynar banka reklamında Arda Turan da. Bunda hiçbir tuhaflık yok.

  • angelus  (06.11.14 21:34:33)
sanatçının topluma örnek olması gibi bir iddiam yok. reklamlarda oynatılan oyuncuların toplumdaki imajı kullanılıyor işveren tarafından ve oyuncu da bunun gayet farkında. insanları bankalara özendirmek farklı, bireysel olarak bankayla işinin olması farklı.

  • tescillimarka  (06.11.14 21:35:51)
şuan ben dinsizim en kral din reklamında kurani kerim vs satış reklamında vs oynarım satış yapıp milleti sikerim bu millete böylesi gerek az bile (bkz: tayyip)

solcu sosyalist olup bankacı olmakta benzer birşey.
  • bluebey  (06.11.14 21:37:00)
tescillimarka iyi noktadan girmiş, kendince bir zemine oturtmuş; fakat imajsız kişiler de oynasa bankalar müşteri sahibi olacaklar, sistem bunun üzerine kurulu. imajlı kişilerin rolü reklamı yapılan bankaya kişileri kaydırmak olabilir ancak.

  • uykusunu yakalayan adam  (06.11.14 21:48:50)
zamanında solcu olup ağlayanlar şimdi milyon dolarlık evlerde kalıyor

bu da böyle bi anektodumdu.
  • defansif orta saha  (06.11.14 21:51:57)
zamanında triportör kasasında gezenler bu gün 1000 odalı sarayda yaşıyor. bu da benim böyle bi anektodum.

  • maxhoper  (06.11.14 21:55:43 ~ 21:56:30)
Hersey para degil, ben icki icerim ama icki ve sigara sirketinden gelen teklifi geri ceviriyorum. Gencleri zehirleyen adamin isini yapmam. İssizligi parasizligi ayri tutuyorum, issiz olsam calisirdim.

  • divit  (06.11.14 22:07:09)
@divit

uydurma birader; içki ve sigara reklamı katı bir şekilde yasak zaten. ne ara teklif geliyorda kabul etmiyorsun sen?!!

bu da farklı bi karşı cinse yürüme tekniği tabi. inceden mesleği belli ederek karizmatik ''herşey para değildir'' ayağı :)

iyiymiş.. ama yemezler bro ;)
  • Fayfa  (06.11.14 22:13:48)
Aman banka reklamında da oynar iphone sırasına da girer coca cola'dan hisse de alır, sosyalistler böyle.

Yalnız Memoli İngiliz vatandaşı değil ya, öyle haber çıkmıştı ama adam kendi yazdı twitter'ından öyle bir şey yok diye.
  • i was made for you  (06.11.14 22:19:22)
abi yemin ediyorum bu ülke bir "çakma insanlar" cenneti. adam mehmet ali alabora'dan bahsederken habire "ingiliz vatandaşı" yazmış, ingiltere hükümeti kendisine vatandaşlık verse topukları kıçına vura vura britanya adasına gitmeyecek var mı birader aranızda? bir yiğit var mı, "yok ben istemem" diyecek? lafa gelince herkes artist memlekette.

adam ister banka reklamında oynar, isterse de dildo reklamında. sana hesap mı verecekti beyim? şunu eleştiren adamlar/kadınlar ne üretmişler fikri veya cismi olarak şu ahir ömürlerinde çok merak ediyorum. hayır işin garip tarafı, insanların bunu eleştirme hakkını kendisinde görmesi. öyle de bir içi boş özgüven, kibir.

hala oyuncuların, futbolcuların oynadıkları reklamlar ile "insanların bankalara özendirildikleri" iddia ediliyor. bankaya özendirmesi mi kalmış arkadaş? büyük bankalardan bir tanesi batsın da gör bak ne oluyor ülkede. allaha yalvarır duruma gelirsin her gece allahım batmasın nolur diye.

bomboş, temelsiz eleştiriler yapıyorsunuz. hayır denizde kum, bizde eleştirilecek konu ama herkes kafayı parayla bozduğu için, sevdikleri adamlar da kendileri gibi çulsuz kalsın istiyorlar.

siz istiyorsunuz ki, herkes sizin inandığınız değerlere inansın, sizin doğrularınızı benimsesin. adamın doğrusunun farklı veya değişmiş olması ihtimaline dahi tahammül edemiyorsunuz. insanların yaptıklarına saygı duymak diye bir mefhum yok memlekette. anca senin gibi düşünüyor ve hareket ediyorsa saygıyı hak ediyor. herkes kendi çapında bir erdoğan oldu, ne güzel.
  • fengari  (07.11.14 03:37:31)
@fayfa is teklifi demek reklamda oynamak mi demek? Bu adamlarin fabrikasi ofisi falan yok muymus? Ulan surda kizlara benim kadar aciktan yuruyen adam yoktur zaten, niye inceden yuruyeyim direkt seviselim mi yazarim.

  • divit  (07.11.14 07:00:08)
"sevdikleri adamlar da kendileri gibi çulsuz kalsın istiyorlar."

hehe.
  • tescillimarka  (07.11.14 11:42:46)
maxhoper laf sokmuş, oturup ağlamalıyım

  • defansif orta saha  (07.11.14 17:52:02)