Brezilya'da İki Türk Kızı

Merhaba duyurunun Kristof Kolombları,

Bugün sizlerden naçizane bir ricam olacak. Ben sırtına çantasını takıp Güney Amerika yollarına düşmüş bir kızım. Bunu ailemden destek almadan, hiçbir birikimim olmadan yapıyorum. Amacım Brezilya'dan başlayıp (şu an ülkenin güneyin küçük bir adada ikamet ediyorum) Meksika'ya kadar seyahat etmek. İki sene kadar buralarda olmayı planlıyorum.

Dediğim gibi, bu işi hiçbir destek ve sponsor olmadan, Türkiye'den başka bir kız arkadaşımla yapıyoruz. Bir Facebook sayfamız var. Eğer daha fazla takipçimiz olursa, belki ileride hikayemizi çeşitli gazete ve dergilerde paylaşabileceğimizi, hatta sponsor bile bulabileceğimizi düşünüyoruz. Fakat bunun için geniş bir kitleye hitap etmemiz gerekiyor.

Eğer ilginizi çekebildiysem, sizden sayfamıza göz atmanızı ve beğenirseniz Facebook üzerinden takip etmenizi rica ediyorum.

facebook.com

Sayfamızı ve maceramızı insanlara ulaştırmak için başka fikirleriniz varsa, benzer bir yolculuk yapmak için aklınızda sorular varsa buradan veya Facebook'tan ulaşmaktan çekinmeyin. (Facebook üzerinden cevap vermem daha hızlı ve kolay olacaktır.) Şimdiden herkese çok teşekkür ediyorum ve bir gün buralara yolunuz düşerse, selamlarınızı bekliyorum.

Elif/TSE

Güzel yöntem zira farklı yollardan medet umanlar da var :(

www.sacitaslan.com
  • alaman cikolatasi  (05.11.14 15:08:17)
sizi diğer gezginlerden ayıran bir özelliğiniz olmadığı sürece sponsor ya da haber işleri çok zor. iki kız olarak gezmeniz ya da x yıl geçirecek olmanız birer kıstas değil bence. bunu bugün yapan çok sayıda insan var. sırf gezmeyi geçtim, dünya'yı yürüyerek dolaşan, bisikletle dolaşan, otostopla dolaşan bir çok arkadaşım oldu. bu tarz durumlar bile sıradanlaştı. küçümsemek ya da umut kırmak amaçlı söylemiyorum yanlış anlaşılmasın. sadece sponsor olmak isteyecek olsam ne beklerdim diye düşünüp fikrimi beyan etmek istedim.

  • kaynaklari etkin kullanamayan iktisatci  (05.11.14 15:19:54)
birilerinin size sponsor olması için onlara para kazandırmanız lazım. kimse iki kız güney amerika dolaşıyorsunuz diye size sponsor olmaz. kendi adınıza çok güzel bir iş yapıyorsunuz evet ama bu kimseyi ilgilendirmiyor ne yazık ki.

blog, site neyin açıp orada kendi deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz. olursa öylelikle bir şey olur. yoksa yok.
  • pescador  (05.11.14 15:22:54)
yukarıdaki arkadaşlar haklı sponsor bulmak kolay değil, belki yanınıza paralı bir sponsor arkadaş bulursanız, amacınıza ulaşırsınız.

  • redeath  (05.11.14 15:36:19)
blog açın takip ederim. benden bu kadar. iyi eğlenceler.

  • jaaaccckkk  (05.11.14 16:28:05)
sponsor sıkıntı. oraya gidin buraya gidin diye bir ton şey isteyecekler. avrupadan asyaya motorla/bisikletle giden bir kaç arkadaşım oldu couchsurfingden hiç biri de sponsoru kendim için geziyorum ben diye özellikle istemiyordu.

  • argent dawn  (05.11.14 16:32:24)
sponsor bulunur, bulunmaz değil de insanların sizi izlemesi, takip etmesi lazım. sponsor da buradan reklamını yapıp yolunu bulacak. buraya kadar ki kısmı siz de biliyorsunuz zaten.

gelelim püf noktaya. kaçırdığınız detay biraz fazla kendinizce düşünmeniz veya düşünce yapınız insanların taleplerinden çok uzakta. facebook sayfasına şöyle bir baktım ve karşılığında edindiğim tek bilgi, iki kız geziyor, fotoğraf çekiyor oldu. ne bir tanıtım var, ne orasının neresi olduğunu kafamızda canlandırabilecek, orayı kafamızda yaşayabileceğimiz bir şey var. siz ikinizin gezmesi insanları heyecanlandırmaz, orada yaşadıklarınız insanları heyecanlandırır. kendinizce oldukça maceraperest bir atılım yapmışsınız ki bana göre de oldukça maceraperest bir hareket bu fakat sunumunuz yanlış. daha fazla video, daha fazla fotoğraf, daha fazla açıklayıcı yazı dikkat çekmenizi sağlayabilir diye düşünüyorum.

hani fotoğraf konusunda çok yetenekli bir şeyler çıksa ortaya yine dikkat çekebilir ama bu işten az çok anlayan biri olarak bu konuda da ortalamanın üstüne çok çıkamadığınızı söylemem gerekiyor. kısacası biraz daha detaylandırsanız fena olmaz. oradaki heyecanı veya sizin yaşadığınız mutluluğu insanların algılayabilmesi ve yaşayabilmesi lazım.

www.youtube.com

şu arkadaşı örnek alıp bir şeyler yapabilirsiniz. sadece bu videodan bahsetmiyorum ayrıca. genel olarak profil paylaşımlarına bakarsanız demek istediğimi daha rahat anlayacaksınız.
  • syozkn  (05.11.14 16:44:17)
fotoğrafların rengiyle o kadar oynamayın ya. şuna bakarken gözüm yoruldu yeminlen. soruya cevap olmadı ama fikrimi söyliyim dedim :)

  • spirit crusher  (05.11.14 17:42:18 ~ 17:42:46)
sponsor sizi ne yapsın bacım? ne gibi bir faydanız olacak sponsora? ne çeşit bir para kazandırmayı düşünüyorsunuz? açıkçası hiç umurumda bile olmaz iki kızın gezmesi. yapıyorsanız kendinize yapıyorsunuz sonuçta. facebook sayfanızda da ilgi çekici tek bir paylaşım göremedim, gelecek vaat ettiğinizi düşünmüyorum açıkçası. kimse de siz gezin gelin diye size sponsor olmaz.

ağır konuştum ama gerçekler bunlar.
  • devilred  (05.11.14 17:46:38)