Periferik nöropati ve sedimantasyon

doktor randevumuza 2 hafta olmasi ve nette okuduklarimdan bir sey anlamamam sebebiyle buradanda danismak istedim.

Annem 59 yasinda. Seker hastasi ( glukoz 129 - ilac kullaniyor)
EMG sonucu "yaygın sensoriyel periferik nöropati ile uyumlu bulgular elde edilmiştir"
Sedimantasyon: 45 ( aralık 0-20)

Sorum: sedim'in yuksek cikmasinin sebebi nöropati midir? Nette nöropati sedimi arttirir mi diye arattım ancak cokta anlayabildigim bir makaleye rastlamadim.

Şimdiden tesekkurler

sedimentasyon yüksek çıktı diye yazmıştır bence. yoksa bir alakası olduğunu düşünmüyorum. takılmamak lazım o kadar herhalde.

periferik nöropati ise diyabet'in zaten beklenen bir komplikasyonu. dikkat etsin kaloriferlere falan yaslamasın elini ayaklarını. periferik nöropatisi olduğu için ayakları üşür gider kalorifere dayar yine de ısınmaz sıcağı algılayamadığı için de uzun süre ayaklarını kalorifere dayarsa ayaklarını yakabilir. böyle çok oluyor hastalara.
özellikle ayaklarına dikkat etmesi lazım. sürekli kontrol etmesi lazım diyabetik ayak açısından.
  • yigitkaraca  (27.10.14 20:41:10)
Yok yanlis anlatmisim emg sonucunda sedim ile ilgili bir ibare yok.
Ayrica yapilan kan testinde sedim:45 cikti. Sedim de ki artisin nöropati ile bir alakasi var midir? Yoksa ayrica bunu da araştırmalı mıyız
Tesekkurler
  • root  (27.10.14 20:44:24)
sedimantasyon normal değeri kadınlarda (yaş+10)/2 olduğuna göre annenizin normal değeri 35 zaten. 45 çıkması bir şeyi ifade etmez. 100 falan çıksaydı şüphelenebilirdik. o laboratuvarda yazan normal değerlere çok takılmayın.

  • yigitkaraca  (27.10.14 20:51:06)
sedim yaşla artan bir parametre, spesifik bir durumu da göstermez.

  • mdmfk  (27.10.14 21:00:58)
Sedim, Genelde kanser v.s. İle ilişkilendirildiğinden korkmuştum. Cevaplarınızdan dolayı teşeklür ederim.

  • root  (27.10.14 21:06:34)
kanser değil daha çok enfeksiyon durumlarında rastlanır yüksekliği, ama 45 dendiği gibi öyle anormal bir rakam değil, endişelenecek durum yok.

  • gibicibicis  (27.10.14 21:18:06)
sedimantasyon, periferik nöropatiye değil, metabolik sendroma ve ateroskleroza bağlı genel enflamasyona bağlı yükselmiş olabilir. diyabetliler enfeksiyonlara dayanaksızdır. bir enfeksiyon olabilir. bir de meme muayenelerini aksatmadan yapması, yaptırması lâzım annenizin.

  • compadrito  (28.10.14 05:34:19 ~ 05:41:21)